S komunisty se mluví (ba i spolupracuje). Pavel Tigrid a reformní komunisté v exilu po srpnu 1968.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73592189" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73592189 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
S komunisty se mluví (ba i spolupracuje). Pavel Tigrid a reformní komunisté v exilu po srpnu 1968.
Popis výsledku v původním jazyce
Na komunikaci s komunistickou vlastí, přesněji s těmi komunisty, kteří k tomu byli ochotni, stál už gradualistický koncept, na jehož půdoryse založil Pavel Tigrid a jeho druhové v exilu čtvrtletník Svědectví. Díky otevřenosti i vůči lidem odlišného ideologického založení a trvalému zájmu o dění doma dokázal Tigrid čelit mentální odtrženosti od situace ve vlasti, do níž se časem propadá každý exil. Po srpnu 1968 nemalá část z těch komunistů, kteří byli v předchozím období adresáty Svědectví či/a aktéry postupného politického uvolňování v zemi, odešla na Západ. Tigrid nepropadal žádnému pražskojarnímu sentimentu, ale nově příchozí komunistické reformisty v exilu vzal jako příležitost, jak zahraniční odboj posunout na kvalitativně novou úroveň. Začal úzce spolupracovat jak s neformálním vůdcem reformistů v exilu Jiřím Pelikánem, tak i s řadou dalších (ex)komunistů, a společně se podíleli na široké škále aktivit proti pražskému režimu.
Název v anglickém jazyce
Talk with the communists (even cooperate). Pavel Tigrid and reform communists in exile after August 1968.
Popis výsledku anglicky
Chapter details the cooperation of Pavel Tigrid and his exile colleagues with home during the communist rule in Czechoslovakia. The gradualist concept, which inspired Tigrid and his colleagues to found quarterly magazine Svědectví (Testimony), was based on the communication with the communist Czechoslovakia, precisely with the communists willing to communicate. The open attitude to people with different ideology and permanent interest in the events in the home country helped Tigrid to face the mental isolation experienced by many in exile. After August 1968, many communists, who formerly received Svědectví (Testimony) and/or took part in gradual political relaxation in the country, fled for the West. Tigrid did not fall for any Prague Spring sentiment but he perceived the new arrival of communist reformists to exile as an opportunity to shift the foreign resistence to a new quality level. He started new cooperation with the informal leader of the reformists in exile, Jiří Pelikán, and with many other (ex)communists, and they jointly participated in a wide range of activities against the Prague regime.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Pavel Tigrid. Svědek dvacátého století
ISBN
978-80-7036-571-7
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
22-31
Počet stran knihy
126
Název nakladatele
Národní muzeum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—