Ignát Wurm. Poslední z družiny Sušilovy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73592607" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73592607 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ignát Wurm. Poslední z družiny Sušilovy
Popis výsledku v původním jazyce
Předkládaná publikace se zabývá životem a dílem Ignáta Wurma, jenž patřil k předním reprezentantům národního a politického života na Moravě druhé poloviny 19. století. Absolvoval teologická studia na Brněnském kněžském semináři, kde se prostřednictvím Františka Sušila seznámil s vlasteneckým prostředím a stal se součástí tzv. Sušilovy družiny – skupiny katolických kněží, kteří na Moravě šířili vlastenecké myšlenky v duchu tzv. cyrilometodějské ideje, jež byla fúzí vlasteneckých myšlenek a křesťanské víry. V rámci šíření cyrilometodějství navázal spolupráci s chorvatským biskupem Josipem Jurajem Strossmayerem se kterým se snažili o opětovné sblížení východní a západní církve, obnovení slovanské liturgie či se spolu podíleli na organizaci slovanské pouti do Říma roku 1881. Vlasteneckou agitaci rozvíjel Ignát Wurm především ve spolcích. Výrazně figuroval v 50. letech v Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, v 80. letech spoluzakládal Vlastenecký spolek muzejní v Olomouci, jehož prostřednictvím vzniklo první české muzeum na našem území. Vlasteneckému spolku muzejnímu v Olomouci léta předsedal, redigoval jeho časopis a reprezentoval jej v rámci přípravy Národopisné výstavy českoslovanské v Praze roku 1895. Od obnovení ústavnosti v habsburské monarchii na počátku 60. let byl politicky aktivním. Přijal pozvání Aloise Pražáka k vytvoření české národní reprezentace na Moravském zemském sněmu, od roku 1873 se stal také poslancem Říšské rady. Oba poslanecké mandáty zastával až do počátku 90. let 19. století. V rámci Wurmova politického působení je kniha zaměřena na jeho působení na Moravském zemském sněmu, kde patřil mezi vůdčí osobnosti české politické reprezentace od počátku 60. do konce 70. let 19. století. Participoval se na tvorbě programu Národní strany na Moravě. Jako politik se věnoval zejména sociální otázce, církvi a především školství. Vrchol Wurmovy politické kariéry spadá do druhé poloviny 60. let, kdy také jeho nemalým přičiněním vznikla první dvě česká gymnázia v Brně a v Olomouci. Publikace mapuje život a dílo tohoto výrazného katolického kněze, politika a vlastence, a skrze jeho osobnost nabízí jeden z možných pohledů do národního a politického života na Moravě ve druhé polovině 19. století.
Název v anglickém jazyce
Ignát Wurm. The last of the Sušil's Fellowship
Popis výsledku anglicky
This publication deals with the life and work of Ignát Wurm, who was one of the leading representatives of national and political life in Moravia in the second half of the 19th century. He attended a theological study at the Brno Priest Seminar where he acquainted himself with the patriotic environment through František Sušil and became a part of the so-called Sušil's Fellowship - a group of Catholic priests who spread patriotic ideas in Moravia in the spirit of the so-called Cyrillo-Methodian Idea, which were fusion of patriotic thoughts and Christian faith. As part of the propagation of the Cyrillo-Methodian Idea, he continued to work with Croatian bishop Josip Juraj Strossmayer, seeking renewed convergence of the Eastern and Western Churches, restoring Slavic liturgy, or participating in the organization of Slavic pilgrimage to Rome in 1881. Ignát Wurm developed patriotic agitation primarily in societies. He was a prominent figure in the 1850s in the Heritage of St. Cyril and Methodius, he co-founded the Patriotic Association of the Museum in Olomouc in the 1880s, through which the first Czech museum was established in our country. He presided over the patriotic association in the museum in Olomouc, edited its magazine and represented it in the preparation of the Czechoslovak Ethnographic Exhibition in Prague in 1895. Since the restoration of constitutionality in the Habsburg monarchy in the early 1860s, he was politically active. He accepted the invitation of Alois Pražák to create a Czech national representation at the Moravian Land Assembly, since 1873 he also became a deputy of the Imperial council. Both mandates were held by him until the early 1890s. Within Wurm's political work, the book focuses on his work at the Moravian Land Assembly, where he was one of the leading figures of Czech political representation from the early 1860s until the end of the 1870s. He participated in the creation of the National Party in Moravia. As a politician, he devoted himself especially to the social question, the church and, above all, the education system. The peak of Wurm's political career dates back to the second half of the 1860s, when he participated, to a large extend, in founding the first Czech grammar schools in Brno and Olomouc. The publication describes the life and work of this distinctive Catholic priest, politician and patriot, and through his personality offers one of the possible perspectives on national and political life in Moravia in the second half of the 19th century.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-88278-27-6
Počet stran knihy
270
Název nakladatele
Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—