Empirická studie bezdomovectví v Olomouci
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73593692" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73593692 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Empirická studie bezdomovectví v Olomouci
Popis výsledku v původním jazyce
Bezdomovectví je občany Olomouce vnímáno jako zdaleka největší problém ve městě. Proto se tato studie věnuje problému bezdomovectví ve třech rovinách. 1) Na základě reprezentativního kvantitativního šetření tato studie zkoumá postoj k bezdomovcům mezi občany Olomouce. Bezdomovectví je obyvateli města spojováno spíše s nebezpečím a nepohodlím, než s jeho vážným sociálním rozměrem, který dopadá na bezdomoveckou komunitu. 2) Kvantitativní reprezentativního výzkum mezi studenty a zaměstnanci Univerzity Palackého přinesl detailnější obrázek o postojích k lidem bez domova. Jako klíčové proměnné vysvětlující řadu postojů k bezdomovcům se jeví předcházející zkušenosti s lidmi bez domova. Lze tak předpokládat, že větší míra kontaktu s bezdomoveckou komunitou, by mohla být určitým zdrojem změn v postojích společnosti. 3) V rámci kvalitativního výzkumu vedeného prostřednictvím polostrukturovaných rozhovorů s bezdomovci odpovídáme na následující otázky: Jak lidé bez domova vnímají vazby s majoritou a s ostatními lidmi bez domova? Jak bezdomovci o těchto vazbách a vztazích přemýšlejí? Jak sociální vztahy a vazby ovlivňují způsoby zvládání každodenních situací a každodenní sociální jednání a naopak?
Název v anglickém jazyce
Empirical study of homelessness in Olomouc
Popis výsledku anglicky
Homelessness is perceived as the biggest problem by citizens of Olomouc. Therefore this study is focused on the issue of homelessness in three dimensions. 1) Based on a representative quantitative survey, this study examines the attitudes towards homeless people among citizens of Olomouc. Attitude toward homelessness is associated with danger and discomfort rather than with its serious social problem, which affects the these community. 2) Quantitative representative research among students and employees of Palacký University has provided a more detailed information about attitudes towards homeless people. As a key variable explaining a series of attitudes towards homeless people, there is a previous experience with homeless people. This suggests that a more frequent contact with the homeless community could be a source of change in the attitudes of society. 3) As part of the qualitative research conducted through semi-structured interviews with the homeless people, we answer the following questions: How do homeless people feel relationship with the majority and other homeless people? How do the homeless think about these relationships? How do social relationships affect ways of managing everyday situations and everyday social behaviour and vice versa?
Klasifikace
Druh
V<sub>souhrn</sub> - Souhrnná výzkumná zpráva
CEP obor
—
OECD FORD obor
50602 - Public administration
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Počet stran výsledku
108
Místo vydání
—
Název nakladatele resp. objednatele
Univerzita Palackého Olomouc
Verze
—