Předválečné úvahy Františka Langera o moderním umění
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F20%3A73601976" target="_blank" >RIV/61989592:15210/20:73601976 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333181862" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333181862</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Předválečné úvahy Františka Langera o moderním umění
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zabývá uměleckokritickou tvorbou Františka Langera, jednoho z aktérů předválečné moderny. Langerova publikační činnost byla dána obzvláště jeho redigováním Uměleckého měsíčníku (1911-1914). Stať se soustředí především na dva jeho programové články, jež formulují základní postuláty na uměleckou tvorbu a umění jako takové. Mladší text "O novém umění" (1913) je srovnáván se statěmi Langerových generačních souputníků z řad výtvarníků, Bohumila Kubišty a Vlastislava Hofmana. Ukazuje se, že přestože Langer není ve svých úvahách tak progresivní a téměř se vyhýbá označení soudobého umění za "moderní", o čemž svědčí i název jeho stati, jeho myšlenky se v mnoha aspektech protínají s uměleckými požadavky kladenými Kubištou. Myšlenková příbuznost statí českých umělců s esejemi soudobých kunsthistoriků (Wilhelm Worringer) a umělců (Vasilij Kandinskij) světového věhlasu dokládá totožné ideové pozadí, na němž byly založeny dobové diskuse o umění i polemiky o jeho charakteru.
Název v anglickém jazyce
František Langer´s Essays on Modern Arts before the Worl War I
Popis výsledku anglicky
The study deals with the critical works of František Langer (1888-1965), a leading figure of the Czech pre-war modernism.It refers to his leadership of Umělecký měsíčník (1911-1914), a leading magazineof our pre-war modernism, and his publishing activity. The study focuses on two of his programmatic essays which express basic requirements on the work of art nad on arts in general. The earlier text named "O novém umění" (1913) is compared to the essays by Langer´s contemporaries Bohumil Kubišta and Vlastislav Hofman. Although Langer´s essays are not so progressive and he almost avoids labelling contemporary art as "modern", which is illustrated by the very name of his essay, they correspond in many aspects with Kubišta´s thoughts. The similarity of the ideas of Czech artists to the thought of contemporary well-known artistic historians (Wilhelm Worringer) and artists (Wassily Kandinsky) proves that there was a common mental background that influenced contemporary discussions and disputations on the character of art.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60206 - Specific literatures
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Slovníky modernistů a paradigmata moderny
ISBN
978-80-7470-294-5
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
209-217
Počet stran knihy
328
Název nakladatele
Filip Tomáš - Akropolis
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—