Fenomén kulturních dějin v českém dějepisectví první poloviny 20. století
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F20%3A73603610" target="_blank" >RIV/61989592:15210/20:73603610 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333183496" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333183496</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Fenomén kulturních dějin v českém dějepisectví první poloviny 20. století
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zabývá otázkou kulturních dějin v českém jazykovém prostředí a mimo její zájem stojí historiografie německého jazyka. Naopak český vliv byl patrný na Slovensku a to s ohledem na fakt, že rozvoj akademického dějepisectví ve východní části Československa zcela zásadně závisel na českých historicích. Nicméně i v české části měla kulturní historie v daném období velmi komplikovaný vývoj. Hlavním reprezentantem akademické kulturní historie byl Čeněk Zíbrt. V dlouho přetrvávající interpretaci, více méně po celé 20. století, Zíbrt ovšem vystupuje jako sběrač detailů a artefaktů lidové kultury bez podstatnější metodologické inovace. V jeho pojetí tak kulturní dějiny zaostávaly po metodologické stránce např. za hospodářskými a sociálními dějinami. Přestože je Zíbrtova role v posledních desetiletích některými současnými odborníky (J. Blüml, D. Blümlová, P. Čornej) rehabilitována, tato studie se přiklání k názoru, že kulturních fenoménů minulosti se chopili zejména významní reprezentanti klasické historiografie, jako byli Josef Pekař, Josef Šusta, či o více než generaci mladší Zdeněk Kalista. Tito autoři zahrnovali kulturní aspekty do svých šířeji pojatých studií. Nešlo však o systematickou snahu kultivovat instrumentář kulturních dějin jako samostatného oboru jako spíše o promyšlení až prociťování kulturních fenoménů s mimořádnou dávkou historické intuice občas až hraničící se spekulací.
Název v anglickém jazyce
Phenomenon of cultural history in the Czech historiography in the first half of the twentieth century
Popis výsledku anglicky
The chapter deals with cultural history in the Czech language milieu and doesn’t reflect German historiography in the Czech lands. On the contrary, the Czech influence in Slovakia was significant due to a substantial dependence of academic historiography in Slovakia on the Czech historians. However, a position of cultural history underwent uneasy development in discussed epoch too. Čeněk Zíbrt was the main representative of the academic cultural historiography. However, Zíbrt was seen for more or less entire 20th century as a collector of facts and artefacts related to popular culture without a developed methodological background. Despite Zíbrt’s rehabilitated scientific image by some contemporary authors (J. Blüml, D. Blümlová, P. Čornej), our study argues that mostly classic historians like Josef Pekař, Josef Šusta, or for more than one generation younger Zdeněk Kalista, embraced cultural phenomena of the past in their work. The included cultural elements of history in their broader shaped studies. Nevertheless, it was not a systemic effort to cultivate the apparatus of the cultural history as a distinguished research field. It was rather passionate consideration of cultural aspects in history bordering sometimes even with speculation.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GB14-36521G" target="_blank" >GB14-36521G: Centrum pro transdisciplinární výzkum kulturních fenoménů ve středoevropských dějinách: obraz, komunikace, jednání</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Kultura ve středoevropských dějinách. Rozprava mezi humanitními obory
ISBN
978-80-7422-775-2
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
77-88
Počet stran knihy
510
Název nakladatele
Nakladatelství Lidové noviny
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—