Domy jordanovské kultury z Olomoue-Slavonína
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F20%3A73606690" target="_blank" >RIV/61989592:15210/20:73606690 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.uapp.cz/pravek-rocniky" target="_blank" >https://www.uapp.cz/pravek-rocniky</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Domy jordanovské kultury z Olomoue-Slavonína
Popis výsledku v původním jazyce
Na sídlišti jordanovské kultury v Olomouci-Slavoníně bylo dosud odkryto osm půdorysů staveb, samostatné sloupové a kůlové jamky a sídlištní jámy různých tvarů a funkcí (zásobní jámy, soujámí – hliníky, objekty s doklady výroby štípané industrie). Bylo zde objeveno i několik lidských pohřbů v sídlištních objektech. První z roku 2008 (v objektu 44 společný pohřeb ženy a dítěte v natažené poloze na zádech) byl díky provedenému C14 datování následně sice zařazen do baalberské fáze KNP, ale další z roku 2016 (v objektu 179 pohřeb jedince ve skrčené poloze) a z roku 2018 (v objektu 360 rozházené části lidského skeletu na dně sídlištní jámy) jsou podle nálezů v obsahu výplně sídlištních objektů datovány stále do JsK. Celé půdorysy staveb se nezachovaly. Předpokládáme, že se jednalo o stavby mírně trapézovitého půdorysu o délce minimálně 14 m a šířce okolo 5 m. Součástí interiéru domů byly do podloží zahloubené sklípky – zásobní jámy. Zda se jednalo o dvouprostorové stavby, z nichž se zachovává pouze polovina se základovými žlaby, tak jak předpokládá M. Šmíd (ŠMÍD 2011), se bohužel ani v Olomouci-Slavoníně nepodařilo dosud doložit.
Název v anglickém jazyce
Houses of Jordanov Culture from Olomouc-Slavonín
Popis výsledku anglicky
At the Jordanov Culture settlement in Olomouc-Slavonín, eight ground plans of buildings, separate post holes and settlement features of various shapes and functions (storage pits, clay pits, features with evidence of the production of chipped industrial) have been uncovered so far. Several human burials were also discovered in the settlement features. The first of 2008 (in feature 44, joint funeral of a woman and child in a stretched position on their backs) was subsequently included in the Baalber phase of TRB thanks to the C14 dating, but others of 2016 (in feature 179, burial of the individual in a crouched position) and 2018 (in object 360, scattered parts of the human skeleton at the bottom of the settlement pit) are, according to the findings in the infill of the settlement features, still dated to JK. Whole ground plans of the buildings were not preserved. We assume that these were structures of a slightly trapezoidal floor plan of at least 14 m in length and about 5 m in width. The interior of the houses included a basement-recessed cellars storage pits. Whether they were two-part structures, of which only half with foundation trenches are preserved, as assumed by M. Šmíd, has unfortunately not yet been documented even in Olomouc-Slavonín.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Pravěk. Nová řada
ISSN
1211-8338
e-ISSN
—
Svazek periodika
2020
Číslo periodika v rámci svazku
28
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
103-118
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—