Orální historie v druhém desetiletí 21. století: od reflexivity a komunity k extremitě a pandemii covidu-19
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F21%3A73610031" target="_blank" >RIV/61989592:15210/21:73610031 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.dejinyteoriekritika.cz/DesktopDefault.aspx?TabIndex=1&TabId=2&Jid=31&Aid=1439&Mid=12" target="_blank" >https://www.dejinyteoriekritika.cz/DesktopDefault.aspx?TabIndex=1&TabId=2&Jid=31&Aid=1439&Mid=12</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Orální historie v druhém desetiletí 21. století: od reflexivity a komunity k extremitě a pandemii covidu-19
Popis výsledku v původním jazyce
Článek zkoumá, jak se vyvíjela orální historie jako obor ve druhé dekádě 20. století. Na základě extenzivního rozboru anglo-americké odborné literatury, jež udává světové orální historii tón, se zaměřuje především na tři aspekty, v nichž se česká orální historie odlišuje od angloamerické: 1) subjektivita a self-reflexivita, 2) sdílená autorita a komunita, 3) krizová orální historie a extremita. Studie dokazuje, že v dílech orální historie z tohoto desetiletí je stále patrné zaměření na narativní a etnografickou praxi, i když tyto přístupy koexistují s více tradičními postupy. Pro orální historii jsou významné různé komunitní projekty, v nichž se testují možnosti sdílené autority mezi badateli a komunitami. Nově se anglo-americká orální historie soustředila na krizovou orální historii, tj. dokumentování různých svědectví masových hrůz a násilných událostí. Ve druhé části se článek stručně věnuje reakcím orální historie na pandemii covidu-19 a spojuje ji se čtvrtou, digitální fázi vývoje orální historie. V závěru se studie ptá po důvodech absence české orální historie v nejdůležitějších světových časopisech tohoto oboru, přestože dosáhla úspěchů typu předsednictví Mezinárodní asociace orální historie.
Název v anglickém jazyce
Oral History in the Second Decade of the 21st Century: From Reflexivity and Community to Extremes and Covid-19 Pandemic
Popis výsledku anglicky
The author shows that the postmodern focus on narrative and ethnographic practice is still present in works of oral history, where it coexists with oral history’s more traditional documentary mission. Recently, oral historians conducted various community projects and tested the possibilities of sharing authority between researchers and communities. Attention is paid to the new, fast expanding field of crisis oral history, which focuses on documenting witnesses’ stories of mass atrocities and various violent events. In the second part, the article briefly reflects upon the responses of oral historians to the Covid-19 pandemic, which accelerated the fourth, digital phase in the evolution of oral history. Finally, the article explores the reasons behind the invisibility of Czech oral history research in leading Anglo-American journals in this field despite the Czech scholars’ notable achievements such as the presidency of the International Oral History Association.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Dějiny - Teorie - Kritika
ISSN
1214-7249
e-ISSN
—
Svazek periodika
18
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
37-58
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85129118283