Nad prózami oceňovaných začínajících českých autorů Lucie Faulerové, Anny Cimy a Vratislava Kadlece (s přihlédnutím k podobám intertextuality v nich uplatněných)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F22%3A73620377" target="_blank" >RIV/61989592:15210/22:73620377 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nad prózami oceňovaných začínajících českých autorů Lucie Faulerové, Anny Cimy a Vratislava Kadlece (s přihlédnutím k podobám intertextuality v nich uplatněných)
Popis výsledku v původním jazyce
V posledních letech lze v české próze zaregistrovat výrazný příklon k textům psaným vstřícně vůči masovému vkusu bez ambicí o jazykovou, respektive tvárnou originalitu a nápaditost. Nicméně i v daném prostředí nekriticky naladěném vůči populárnímu čtivu se objevilo několik talentovaných autorů a autorek, jejichž díla se právě na základě jazykové, kompoziční a tematické invence setkala s uznalým ohlasem odborné veřejnosti, a to mj. v podobě nejrůznějších literárních ocenění. Tvorba tří z nich, konkrétně Lucie Faulerové (Lapači prachu, 2017; Smrtholka, 2020), Anny Cimy (Probudím se na Šibuji, 2018) a Vratislava Kadlece (Hranice lesa, 2019) je v příspěvku nahlížena a přiblížena především skrze rozdílné zužitkování intertextuálních vazeb s jinými texty.
Název v anglickém jazyce
On the proses of award-winning emerging Czech authors Lucie Faulerová, Anna Cima and Vratislav Kadlec (with regard to the forms of intertextuality used in their books)
Popis výsledku anglicky
In recent years, Czech prose has shown a noticeable inclination towards the texts written in a way that is conforming to mass tastes and shows a lack of ambition to reach the linguistic originality or inventiveness in writing. However, even in this environment uncritically attuned to popular reading, several talented authors have emerged whose works, based precisely on their linguistic, compositional, and thematic ingenuity, have gained a positive response from the professional public, various literary awards including. In this paper, the works of three of them, Lucie Faulerová (Lapači prachu, 2017; Smrtholka, 2020), Anna Cima (Probudím se na Šibuji, 2018) and Vratislav Kadlec (Hranice lesa, 2019), are analysed and expounded mainly through the perspective of different use of intertextual links with other texts.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60204 - General literature studies
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
SŁOWIAŃSZCZYZNA DAWNIEJ I DZIŚ JĘZYK, LITERATURA, KULTURA. Monografia ze studiów slawistycznych V
ISBN
978-83-7977-760-0
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
303-310
Počet stran knihy
416
Název nakladatele
Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe
Místo vydání
Wrocław
Kód UT WoS kapitoly
—