K objasňování pojmu "přímá účast na nepřátelských akcích"
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15220%2F09%3A10214180" target="_blank" >RIV/61989592:15220/09:10214180 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
K objasňování pojmu "přímá účast na nepřátelských akcích"
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zaměřuje na současnou iniciativu MVČK směřující k objasňování pojmu ?přímá účast na nepřátelských akcích? v mezinárodním právu humanitárním, který v případě civilistů vede ke ztrátě ochrany před přímým útokem. Autor se zabývá principem rozlišování v mezinárodním humanitárním právu, rozebírá Interpretační směrnici MVČK v její osobní, věcné a časové působnosti a analyzuje její nejproblematičtější aspekty (koncept civilisty v ozbrojeném konfliktu, který nemá mezinárodní povahu, koncept otáčivýchdvěří, omezení v užití síly). Navzdory určitým pochybnostem, zda Interpretační směrnice odráží existující právo v oblasti mezinárodního humanitárního práva, nebo představuje referenční rámec budoucí právní úpravy de lege ferenda (status organizovaných ozbrojených sil v konfliktu, který nemá mezinárodní povahu, omezení v užití síly), autor dospívá k závěru, že práce MVČK je vítaným krokem vpřed, který ovlivní jakoukoliv příští diskuzi v oblasti.
Název v anglickém jazyce
On Clarification of Notion "Direct Participation in Hostilities"
Popis výsledku anglicky
Presented article is focused on the current ICRC's iniciative to clarify the notion of direct participation in hostilities in IHL which, with respect to civilians, results in lost of protection against direct attack. Author considers the principle of distinction in international humanitarian law, describes ICRC's Interpretative Guidance in its personal, substantive and temporal scope and analyzes its most problematic aspects (concept of civilian in non-international armed conflict, revolving doors mechanism, restraint on the use of force). Despite certain doubts whether ICRC's Interpretative Guidance merely reflects current lex lata in the area of international humanitarian law or implies reference framework for future international regulation, authorcomes to the conclusion, that ICRC's work has to be considered as welcomed step forward which shall for sure influence any following discussion over the topic.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AG - Právní vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Acta Universitatis Carolinae - Iuridica
ISSN
0323-0619
e-ISSN
—
Svazek periodika
56
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—