Delikt urážka na cti v českém a moravském zemském právu. Právní normy a právní praxe
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15220%2F10%3A10217012" target="_blank" >RIV/61989592:15220/10:10217012 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Delikt urážka na cti v českém a moravském zemském právu. Právní normy a právní praxe
Popis výsledku v původním jazyce
České a moravské zemské právo poskytovaly cti značnou ochranu. Procesní pravidla, jurisdikce i přesná kvalifikace tří typů deliktů týkajících se urážky šlechtické cti (nářek chlapstvem, nářek cti a zhanění) byla v Českém království odlišná od úpravy platící na Moravě. Čest každého konkrétního šlechtice byla důležitá nejen pro něj samého, ale i pro celou stavovskou obec. Ve stavovské společnosti měl teoreticky každý šlechtic právo účastnit se zasedání zemských sněmů a za jistých podmínek mohl být i přísedícím na zemském soudě. Šlechtic tak spoluvytvářel zákony země, podílel se na rozhodnutích, která ovlivňovala situaci v celé zemi. Jeho chování a jednání tak muselo být bezúhonné. Již od středověku se setkáváme s výzvou k aktivní obraně vlastní cti. Šlechtic měl povinnost bránit svou čest proti urážkám a v případě, že se aktivně nebránil, vystavoval se nebezpečí infamie a tím i vyloučení ze šlechtické obce.
Název v anglickém jazyce
The Delict of the Offence against Honour in Bohemian and Moravian Provincial Law
Popis výsledku anglicky
Bohemian and Moravian provincial laws protected honour to a large extent. The procedural rules, jurisdiction and precise classification of the three types of the delicts concerning the offence of nobleman's honour differed in the Kingdom of Bohemia fromMoravia. The honour of individual noblemen was important not only to himself but also for the estates as a whole. Within the society of estates, theoretically, every nobleman was entitled to take part in provincial diets and could even assist at provincial courts under certain circumstances. Thus noblemen participated in the enactment of provincial laws and in the decisions which influenced the situation in the whole land. This is why the manners and actions of the noblemen had to be irreproachable. Asearly as the Middle Ages appeals for active protection of one's own honour were made. Noblemen were obliged to defend their honour against offences.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AG - Právní vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Spory o čest ve středověku a raném novověku
ISBN
978-80-86488-74-5
Počet stran výsledku
42
Strana od-do
—
Počet stran knihy
254
Název nakladatele
Matice moravská
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—