Nakládání s cizí věcí v soukromém právu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15220%2F20%3A73598111" target="_blank" >RIV/61989592:15220/20:73598111 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333177997" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333177997</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nakládání s cizí věcí v soukromém právu
Popis výsledku v původním jazyce
V rámci této publikace byla představena skupina případů, která bývá v romanistické literatuře označována jako odpovědnost z obohacení mimo kondikce (R. Zimmermann) nebo také bezdůvodné obohacení v širším smyslu (A. Pavlíček). Věnuje se případům akcese, naplavenině a strži, specifikace, obětování cizí věci v nouzi (tento institut se tradičně označuje jako lex Rhodia de iactu), versio in rem a otázce náhrady škody, která je způsobena jednáním v krajní nouzi. Tyto případy mají společné několik věcí:dochází při k majetkové změně, tedy k přesunu hodnoty z majetku ochuzeného do majetku obohaceného.Tato změna je zároveň vnímána jako nežádoucí, římští právníci by řekli, že je v rozporu s fides, a již od dob římského práva jsou podnikány kroky směřující k nápravě této nežádoucí změny. Kromě majetkové změny spojuje tyto případy také okolnost, že klasičtí římští právníci nemohli v žádném z těchto případů poskytnout žalobu z bezdůvodného obohacení (condictio), protože chyběl podstatný definiční znak kondikce: uskutečnění majetkového převodu (datio). Práce mapuje jednak vznik a vývoj těchto institucí v římském právu, jednak zkoumá, jakým způsobem jsou tyto instituty zpracovány vědou soukromého českého a československého práva, se zvláštním zřetelem k právní úpravě českého občanského zákoníku z roku 2012.
Název v anglickém jazyce
Handling of An Other´s Persons Property in Civil Law
Popis výsledku anglicky
Within this publication, a group of cases was presented, which is referred to in romanistic literature as responsibility for enrichment outside of the condictiones (according to R. Zimmermann) or also gratuitous enrichment in a broader sense (according to A. Pavlíček). It deals with cases of accessio, alluvio and avulsio, specificatio, sacrificing foreign goods in need (this institute traditionally referred to as lex Rhodia de iactu), versio in rem and the issue of compensation, which is caused by acts in extreme distress. These cases have several things in common: there is a property change in place, i.e. the transfer of value from assets withreclosed to the assets of the enriched. At the same time, this change is seen as undesirable, Roman lawyers would say that it is contrary to fides, and since the days of Roman law, steps have been taken to correct this undesirable change. In addition to the property change, these cases are also linked by the fact that classic Roman lawyers could not in any of these cases bring an action for unjust enrichment (condictio) because there was no substantial definition character of the conspiracy: the execution of the property transfer (datio). The work maps both the creation and development of these institutions in Roman law and examines how these institutes are processed by the science of private Czech and Czechoslovak law, with particular regard to the legislation of the Czech Civil Code of 2012.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7502-398-8
Počet stran knihy
152
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—