Středověká monastická teologie: Její charakteristiky a specifika v době přelomu dvou dějinných epoch teologické reflexe na příkladu díla Richarda ze Sv. Viktora († 1173)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15260%2F17%3A73583206" target="_blank" >RIV/61989592:15260/17:73583206 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Středověká monastická teologie: Její charakteristiky a specifika v době přelomu dvou dějinných epoch teologické reflexe na příkladu díla Richarda ze Sv. Viktora († 1173)
Popis výsledku v původním jazyce
Článek pojednává předně o charakteristikách středověké monastické teologie ve srovnání s raně scholastickými spisy. Na příkladu historických pramenů uvádí doklady o přelomu těchto dvou teologických epoch a vzájemných vztazích jejich hlavních protagonistů. Článek dokládá specifika svébytnosti monastické teologie, o nichž hovořil již J. Leclercq, a rozvíjí jejich teologický základ. Konkrétně na spisech Richarda ze Sv. Viktora ukazuje, jak byla v pol. 12. stol. vnímána a rozvíjena teologie v jednom významném pařížském opatství. Hlavním a nejdůležitějším prvkem teologické reflexe je pro Richarda zcela jednoznačně víra. Ta je pojímána nejen jako neodmyslitelná epistemologická součást teologie, ale jako její hlavní přístupová cesta na cestě k plnému dosažení Boha, jeho zjevení a přijetí jeho nevýslovného daru milosti a spásy.
Název v anglickém jazyce
The Medieval Monastic Theology: Its Features and Specificities at the Turn of Two Historical Periods of Theological Reflexion, using the Example of Richard of St. Victor´s Works († 1173)
Popis výsledku anglicky
This article discusses features of medieval monastic theology in comparison with early scholastic treatises. Using historical sources as an example, it presents the evidence of a turning point between two theological periods and interrelationships between their main protagonists. The article describes also specificities of monastic theological peculiarity (as depicted by J. Leclercq) and develops on its theological background. More specifically, on the example of Richard of St. Victor´s treatises, it shows how theology was perceived and cultivated in a significant Parisian abbey in the middle of the 12th century. For Richard, the most important element of theological reflection is unequivocally faith. Faith is perceived not only as an inseparable epistemological part of theology, but also as an opening gate to the attainment of God, his manifestation and acceptance of his inexpressible gift of mercy and salvation.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GBP401%2F12%2FG168" target="_blank" >GBP401/12/G168: Historie a interpretace Bible</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Kontexty Lutherovy reformace
ISBN
978-80-904459-9-4
Počet stran výsledku
33
Strana od-do
32-64
Počet stran knihy
275
Název nakladatele
Lutherova společnost
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—