Zásada kooperace mezi církví a státem po II. vatikánském koncilu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15260%2F18%3A73590517" target="_blank" >RIV/61989592:15260/18:73590517 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Zásada kooperace mezi církví a státem po II. vatikánském koncilu
Popis výsledku v původním jazyce
Pluralistická společnost předpokládá určitou míru autonomie a nezávislosti církve a státu ale i schopnost spolupráce v mnoha oblastech. Cílem této spolupráce je obecné dobro člověka. Na II. vatikánském koncilu byly nově deklarovány základní zásady vztahů církve a státu. Jsou jimi: zásada náboženské svobody, zásada autonomie a nezávislosti církve a státu a zásada zdravé spolupráce (sana cooperatio). V příspěvku se zabývám právě posledně uvedenou zásadou zdravé kooperace v těchto vztazích, v kontextu ochrany nedotknutelných lidských práv a svobod. Nejprve ji popisuji obecně a pak uvádím příklady její realizace v českém právním řádu (podle místních a dobových podmínek). Poslední kapitola stručně shrnuje její aplikaci v oblasti financování církví v ČR po vydání zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
Název v anglickém jazyce
The principle of cooperation between church and state after II. Vatican Council
Popis výsledku anglicky
Pluralist society assumes a degree of autonomy and independence of church and state but also the ability to cooperate in many fields. The purpose of this cooperation is the common good of men. The basic principles of relations between church and state were newly declared at the Second Vatican Council. These are: the principle of religious freedom, the principle of autonomy and independence of Church and State and the principle of healthy cooperation (sana cooperatio). This paper deals with the latter principle of healthy cooperation in these relations, in the context of protection of inviolable human rights and freedoms. First, I describe it in general and then cite examples of its implementation in the Czech legal order (depending on local and temporal conditions). The last chapter summarizes its application in the area of church financing after the promulgation of Act No. 428/2012 Coll. on property settlement with churches and religious societies.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Právne postavenie duchovných a financovanie cirkví a náboženských spoločností
ISBN
978-80-7502-265-3
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
182-196
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha, 2017
Místo konání akce
Trnava
Datum konání akce
9. 6. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—