Vliv znázornění výškopisu v různých typech reliéfu na grafickou náplň map
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15310%2F21%3A73609978" target="_blank" >RIV/61989592:15310/21:73609978 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://zenodo.org/record/5808909" target="_blank" >https://zenodo.org/record/5808909</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.33542/GC2021-2-03" target="_blank" >10.33542/GC2021-2-03</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv znázornění výškopisu v různých typech reliéfu na grafickou náplň map
Popis výsledku v původním jazyce
Jednou z hlavních charakteristik ovlivňující čitelnost mapy je její náplň. Jde o velmi důle-žitou charakteristiku, která určuje množství obsahu v mapě, a tím usuzuje o její podrobnosti, informační kapacitě, čitelnosti a vhodnosti pro cílovou skupinu. Mezi vědeckou komunitou panuje konsenzus na členění na grafickou a informační složku náplně (Fairbairn 2006). Ros-toucí grafická náplň mapy je spojována s rostoucím množstvím mapových znaků, jejich popisu a výraznosti prostředků jazyka mapy včetně kartografických metod a barevného provedení. S problematikou náplně mapy se setkávají čtenáři všech druhů map, aniž by si to uvědomovali (Barvíř et al. 2019). Náplň mapy je však z pohledu kartografického výzkumu i praxe velmi často přehlížená, a to jak v Česku, tak i v zahraničí (Šákrová 2010). Příspěvek se zabývá porovnáním grafických náplní map různých výškových členitostí re-liéfu znázorněného odlišnými kartografickými metodami. Cílem je zjistit, jakou mírou se u jed-notlivých testovacích mapových výřezů znázornění výškopisu a členitost reliéfu podílí na gra-fické náplni mapy. Právě výškopisná složka obsahu může mapu značně zatěžovat (Suchov 1967, 1970, Kennelly 2016). Zejména u topografických map je přitom podrobné znázornění výškopisu spolu s polohopisem stěžejním prvkem obsahu, a s proměnlivostí členitosti terénu lze očekávat kolísání hodnoty náplně jeho znázornění. Příspěvek porovnává výsledky měření pomocí dvojice dostupných metrik měření náplně mapového obrazu, které již byly úspěšně aplikovány a zároveň jsou založeny na odlišných principech. Výsledek může pomoci tvůrcům map s výběrem vhodné metody pro znázornění výškopisu na základě náplně polohopisu v mapě či na základě výškové členitosti reliéfu.
Název v anglickém jazyce
Influence of terrain representation in various terrain types on graphic map load
Popis výsledku anglicky
The issue of graphic map load is currently very often overlooked. Conversely, having an objective knowledge of the level of a map load helps cartographers to assume the map’s readability and suitability for a target group of users. The aim of this study is, therefore, to use the Graphic Map Load Measuring Tool (GMLMT) and Subband Entropy script as objective metrics to evaluate the influence of terrain type (plains, hills, highlands, mountains, high mountains) and elevation representation method (contour lines, shading, colour hypsometry and their combinations) to graphic map load. The resulting map load values are visualized using multiple bar graphs and tables. Measurements performed using individual metrics confirmed the assumption that the map load of various terrain types differs the most when using contour lines. Hypsography using contour lines also reached the highest graphic map load among other methods. Hillshading and colour hypsography each also react specifically to increasing elevation differences. While graphic map load is increasing with increasing elevation differences, in the case of hillshading, map load seems to be more dependent on small terrain shapes and fragmentation of hillsides’ aspect.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
10511 - Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Geographia Cassoviensis
ISSN
1337-6748
e-ISSN
—
Svazek periodika
15
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
150-171
Kód UT WoS článku
000736051800001
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85123107679