Antropocén jako globální změna pohledu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15310%2F22%3A73613839" target="_blank" >RIV/61989592:15310/22:73613839 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216224:14230/22:00126315
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333193726" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333193726</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Antropocén jako globální změna pohledu
Popis výsledku v původním jazyce
Současné globální změny si svým rozsahem a dosahem vysloužily návrh na deklarování nové geologické epochy – antropocénu. V této kapitole nejdřív stručně naznačujeme důvody a východiska pro tento návrh a to z pohledu přírodních věd, které s tímto pojmem přišly. Představujeme také integrující přístup ke zkoumání globálních procesů, který se ustavil v rámci vědy o zemském systému a z něho vyplývající model planety jakožto komplexního systému. Tento pohled měl dalekosáhlé důsledky v podobě zaměření se na body zvratu, z čeho vyšel například koncept planetárních mezí. Dále traktujeme diskuse o začátku antropocénu, na které se dá také nahlížet jakožto na příběh o vzestupu člověka a jeho vlivu na planetu. Ústředním motivem kapitoly je pak uvědomění, že s deklarací a reflexí antropocénu se mění nejen geologická epocha a nahlížení na planetární procesy, ale také a možná především, pohled na člověka a jeho roli v rámci planety. Antropocén přináší novou optiku, kde člověk z jakéhosi cizorodého elementu stává spolutvůrcem přírody a planety. Zároveň zasazuje tuto roli do jakéhosi nového „velkého vyprávění“, zvaného právě antropocén. Rozebíráme několik verzí příběhu o antropocénu, jak se rozvinuly když se tento koncept rozšířil do věd humanitních a sociálních, ale také do umění či praxe ochrany přírody. Konec je věnován úvaze nad otázkou, nakolik antropocén a diskuse kolem něj mohou mít potenciál pro významnější změnu jak přírodovědného paradigmatu (jak mu mnozí připisují) tak potenciál pro změnu porozumění místu člověka ve světě.
Název v anglickém jazyce
Anthropocene as a global change of perspective
Popis výsledku anglicky
The current global change has lead to the proposal for declaration of a new geological epoch, the Anthropocene, due to its extent and impacts. In this chapter, we first briefly outline the reasons and basis of this proposal from the perspective of natural sciences that came with the term. We also introduce the integral approach of the Earth System science to studying global processes that lead to viewing the planet as a complex system. This view had far-reaching consequences, e.g. in the focus on studying tipping points that lead, for instance, to the Planetary boundaries concept. Then we follow the discussions about the start date of the Anthropocene, that can also be viewed as a narrative of the rise of humankind and its impacts on the planet. The central motive of the chapter is then the realization that with the declaration and reflection of the Anthropocene, not only the geological epoch and the view of the planetary processes are changing, but also and maybe foremost, the perspective on humans and their role within the planet. The Anthropocene brings a new image where humans, instead of being an ‘alien’ element, are now a co-creator of nature and the planet. At the same time it sets this image into some kind of a new ‘grand narrative’, called Anthropocene. We discuss several versions of the Anthropocene narrative as they developed when the concept spread to the humanities, social sciences, art or conservation practice. Finally, we discuss the potential of the Anthropocene concept and its reflection to instil a significant scientific paradigm change (as many suggest) or even a change of understanding of the role of humans in the world.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50704 - Environmental sciences (social aspects)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Klimatická změna - příčiny, dopady a adaptace.
ISBN
978-80-200-3362-8
Počet stran výsledku
28
Strana od-do
267-294
Počet stran knihy
368
Název nakladatele
Academia
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—