Protinacistický odboj v období 2. světové války jako problém historie a identity evropských národů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15410%2F21%3A73611630" target="_blank" >RIV/61989592:15410/21:73611630 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://ksv.upol.cz/civilia/?page=archiv" target="_blank" >http://ksv.upol.cz/civilia/?page=archiv</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Protinacistický odboj v období 2. světové války jako problém historie a identity evropských národů
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zabývá historií protifašistického odboje v Evropě v letech 1939 až 1945 a hodnotí význam odbojového hnutí pro dějiny 2. světové války. Otázka protifašistického odboje je jedním z důležitých a často kontroverzních historických témat dramatického období 1939–1945 nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích. Přestože hlavní zásluhu na porážce mocností Osy měly armády protifašistických koaličních států, významnou roli sehrála i hnutí odporu v okupovaných zemích, která měla kromě vojenského významu i silný politický a morální vliv. Představovala výraznou alternativu k podřízenosti okupační moci, či dokonce k aktivní spolupráci s ní. Povaha, možnosti a cíle odboje v každé zemi samozřejmě vycházely z řady konkrétních okolností včetně předchozího politického, hospodářského a kulturního vývoje, geografických podmínek, charakteru a cílů okupační správy a míry jejího teroru, ale také strategická poloha země a vzdálenost od frontových linií, vztahy mezi jednotlivými hnutími odporu a jejich zahraničními centry atd.
Název v anglickém jazyce
Anti-Nazi resistance during World War II as a problem of the history and identity of European nations
Popis výsledku anglicky
The study deals with the history of the anti-fascist resistance in Europe between 1939 and 1945 and assesses the importance of the resistance movement for the history of World War II. The question of the anti-fascist resistance movement is one of the important and often controversial historical themes of the dramatic period between 1939–1945, not only in our country but also in other European countries. Although the main merit of defeating the Axis powers had the armies of the anti-fascist coalition states, the resistance movements in the occupied countries also played a significant role, which had, apart from its military significance, also a strong political and moral influence. It represented a significant alternative to subordination to the occupying power, or even to active collaboration with it. Of course, the character, possibilities and objectives of the resistance in each country were based on a range of specific circumstances including the previous political, economic and cultural development, geographical conditions, the character and objectives of the occupation administration and the extent of its terror, but also the country's strategic position and distance from the front lines, relations between the various resistance movements and their foreign centres, etc.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Civilia. Odborná revue pro didaktiku společenských věd
ISSN
1805-3963
e-ISSN
—
Svazek periodika
12
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
35-43
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—