Nefarmakologické možnosti léčby mimojícnových projevů gastroezofageálního refluxu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15510%2F17%3A73583037" target="_blank" >RIV/61989592:15510/17:73583037 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nefarmakologické možnosti léčby mimojícnových projevů gastroezofageálního refluxu
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem workshopu bylo seznámit účastníky s možnostmi nefarmakologické léčby GERD. Součástí workshopu byla praktická ukázka vyšetření dechového vzoru, síly dýchacích svalů, posturální funkce bránice a ukázka jednotlivých cvičení, která lze u nemocných s GERD využít. Porucha funkce bránice je jedním z důležitých faktorů, který může negativně ovlivňovat funkci dolního jícnového svěrače a tím může zhoršovat GERD. Proto je důležité u nemocných s GERD na možnou poruchu bránice myslet a vyšetřit její dechovou i posturální funkci. Je-li zjištěna porucha těchto funkcí, je vhodné zařadit do komplexní léčby u pacientů s GERD také léčbu rehabilitační. Vzájemná propojenost posturálního, respiračního a gastrointersticiálního (GIT) systému způsobuje, že kromě toho, že porucha posturálního systému může způsobit funkční poruchu GIT a funkční poruchy dýchání, vede i dechová dysfunkce (např. u nemocných s chronickou obstrukční plicní nemocí a bronchiálním astmatem) s narušenou funkcí bránice ke vzniku nebo zhoršení GERD. U pacientů s GERD se často vyskytují také chronické bolesti zad. Pokud je u pacientů s GERD zjištěna porucha dechové nebo posturální funkce bránice, tak by cílená rehabilitační léčba měla být nedílnou součástí komplexní léčby GERD. Rehabilitační léčba je nejčastěji zaměřena na: nácvik správného držení těla, obnovu správného dechového stereotypu s důrazem na nácvik břišního (bráničního) dýchání, uvolnění zvýšeného napětí svalů v oblasti trupu, trénink dýchacích svalů např. s využitím nádechového trenažéru Threshold IMT nebo výdechového trenažéru Threshold PEP.
Název v anglickém jazyce
Non-pharmacological options for the treatment of extra-gastro-oesophageal reflux symptoms
Popis výsledku anglicky
The aim of the workshop was to introduce participants the possibilities of non-pharmacological treatment of GER. Part of the workshop was a practical demonstration of respiratory pattern assessment, respiratory muscle strength assessment, assessment of postural function of the diaphragm and a demonstration of exercises that can be used in patients with GER. Disorder of the diaphragm function is one of the important factors that can adversely affect the function of the lower esophageal sphincter and thus impair the GER. Therefore, it is important for patients with GER to think of a possible defect of the diaphragm and to examine its respiratory and postural function. If a failure of these functions is found, it is appropriate to include rehabilitation treatment in GER patients as well. The intercourse of the postural, respiratory and gastrointestinal (GIT) system causes, in addition to a disorder of the postural system that can cause a functional GIT disorder and respiratory functional impairment, also breathing dysfunction (e.g., patients with chronic obstructive pulmonary disease and bronchial asthma) disturbed function of the diaphragm to cause or worsen GER. Patients with GER often have chronic back pain. If a patient with GER is diagnosed as having a respiratory or postural dysfunction of the diaphragm, targeted rehabilitation treatment should be an integral part of the comprehensive treatment of GER. Rehabilitation treatment is most often focused on: training for correct posture, restoring the right breathing pattern with emphasis on breathing retraining, relaxing increased muscle tension, activation of stabilizing function of diaphragm and respiratory muscle training e.g using Threshold IMT or PEP trainer.
Klasifikace
Druh
W - Uspořádání workshopu
CEP obor
—
OECD FORD obor
30306 - Sport and fitness sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Místo konání akce
Olomouc
Stát konání akce
CZ - Česká republika
Datum zahájení akce
—
Datum ukončení akce
—
Celkový počet účastníků
50
Počet zahraničních účastníků
10
Typ akce podle státní přísl. účastníků
EUR - Evropská akce