Tvorba kořenového systému a výnos zrna ječmene jarního v odlišných vláhových podmínkách
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F15%3A43908220" target="_blank" >RIV/62156489:43210/15:43908220 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Tvorba kořenového systému a výnos zrna ječmene jarního v odlišných vláhových podmínkách
Popis výsledku v původním jazyce
Vliv stresu suchem na sledované znaky kořenového systému a nadzemní biomasy ječmene jarního (Hordeum vulgare L.) byl hodnocen v nádobovém pokusu. U tří odrůd byly v dvouletém pozorování ve čtyřech variantách závlahy (nestresovaná varianta, mírně stresovaná varianta, stresovaná varianta, varianta s přirozeným úhrnem srážek) hodnoceny znaky: indexy hustoty prokořenění - RLD a specifické délky kořenů - SRL (stanovení soil - core metodou s následnou digitální analýzou obrazu); velikost kořenového systému (zjištěna metodou měření jeho elektrické kapacity); výnos sušiny nadzemní biomasy a poměr root/shoot. Na variabilitě znaků kořenového systému se podílel ročník (36 - 44 %) a odrůda (18 - 29 %). Menší část variability byla ovlivněna interakcemi uvedených faktorů (statisticky neprůkazné). Hustota prokořenění se snižovala v kontrastu s nárůstem hodnot SRL s rostoucí hloubkou profilu půdy. Výnos nadzemní biomasy a poměr root/shoot byly ovlivněny z velké části variantou (36,8 % a 45,0 %; průkazný vliv). Ročník působil nejvíce na výnos (18,3 %; průkazný vliv). Varianta bez stresu produkovala nejvíce nadzemí i podzemní biomasy v hloubce 0 - 10 cm. Nicméně root/shoot poměr byl v této variantě nejnižší. Rozdílné vláhové podmínky tedy ovlivnily tvorbu nadzemní hmoty a částečně i kořenového systému a jejich vzájemný poměr. Rostliny z varianty s přirozeným úhrnem srážek měly ve srovnání se zavlažovanými variantami vyšší hustotu prokořenění (neprůkazné rozdíly), menší množství nadzemní biomasy (průkazné rozdíly) a nejvyšší poměr root/shoot (průkazný rozdíl). Tyto výsledky naznačují významný vliv rozložení srážek během vegetační doby na tvorbu biomasy kořenového systému a nadzemní části rostlin.
Název v anglickém jazyce
The yield and root system development of spring barley in different soil moisture conditions
Popis výsledku anglicky
The root system traits and yield of spring barley (Hordeum vulgare L.) depending on soil moisture conditions were evaluated in a pot experiment. The characteristics of barley varieties (Aksamit, Aktiv, Blaník) in a two-year observation in four different irrigation treatments (non-stress treatment, mild drought stress, severe drought stress and treatment with natural precipitation) were evaluated: (i) root length density (RLD), (ii) specific root length (SRL) determined by soil-core method with subsequent digital image analysis, (iii) the root system size (RSS) detected by measuring its electrical capacity, (iv) dry matter yield. Development of the root system traits was significantly affected by year (36 - 44%), less by variety and their interactions. The yield was largely determined by treatment (36.8%). The highest values of dry matter yield and root biomass were detected in non-stress conditions.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
GE - Šlechtění rostlin
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Závlahy a jejich perspektiva: Sborník příspěvků z vědecké konference
ISBN
978-80-87577-47-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
"nestrankovano"
Název nakladatele
Český hydrometeorologický ústav
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Mikulov
Datum konání akce
18. 3. 2015
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—