Metodika odběru a hodnocení kořenového systému polních plodin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F17%3A43913299" target="_blank" >RIV/62156489:43210/17:43913299 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00027006:_____/17:00004235 RIV/00020699:_____/17:N0000036
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika odběru a hodnocení kořenového systému polních plodin
Popis výsledku v původním jazyce
Metody odběru a hodnocení kořenového systému se liší prostředím, kde může být daná metoda aplikována, nároky na technické vybavení, zkoumanými znaky kořenů, časovou náročností a pracností. Pro zemědělský výzkum a šlechtění jsou pak cenné především výsledky metod aplikovaných v polních podmínkách. K odběru vzorků kořenového systému k následnému hodnocení kvantitativních i kvalitativních parametrů je standardně používána "soil-core" metoda (metoda odběru půdních válců), často považovaná za metodu referenční. Princip metody spočívá v odběru půdního vzorku, jeho rozplavení a separaci přítomných kořenů. Na základě praktických zkušeností autorů jsou v metodice podrobně popsány postupy odběrů, určování hloubky kořenů a distribuce prokořenění v půdním profilu, metody čištění a konzervace kořenů, měření délky a dalších parametrů, včetně využití digitální analýzy obrazu. Zjednodušený postup lze použít pro určení hloubky kořenů v provozních podmínkách bez speciálního vybavení. Metodika odběru a hodnocení kořenového systému pro široké spektrum využití, včetně šlechtění rostlin, nebyla doposud standardizována a certifikována relevantní autoritou. Cílem metodiky je standardizovat postup odběru a hodnocení kořenového systému rostlin z polních podmínek.
Název v anglickém jazyce
Methodology of sampling and evaluation of root system of field crops
Popis výsledku anglicky
The methods of sampling and evaluation of the root system differ in the environment where the method can be applied, the demands on the technical equipment, the studied parameters, the time consuming and labor intensities. For agricultural research and plant breeding, the results of the methods applied in field conditions are particularly valuable. For the sampling of the root system for the subsequent evaluation of both quantitative and qualitative parameters, the "soil-core" method is often used as a reference one. The principle of the method consists in offtake a soil sample, its water washing and separation of the roots contained. At the authors' institutions a root biomass sampling probe is used. Obtained sample of roots separated from soil is subsequently evaluated by digital image analysis. The methodology for collecting and evaluating of the root system for a wide range of uses, including plant breeding, has not been standardized and certified by a relevant authority yet. The aim of the methodology is to standardize the procedure of sampling and evaluation of the plant roots from field conditions.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1510098" target="_blank" >QJ1510098: Nové linie pšenice pro efektivnější využití vstupů a s vyšší odolností ke stresům</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Soil-core metodika
Číslo předpisu
73733/2017-MZe-10052
Technické parametry
Metodika je vydána v tištěné podobě, má přidělena ISBN 978-80-7509-530-5 (Mendelova univerzita v Brně) a 978-80-7427-261-5 (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.). Jsou on-line dostupné na https://is.mendelu.cz/dok_server/slozka.pl?id=93694 a na https://www.vurv.cz/index.php?p=publikace&site=vyzkum. Číslo osvědčení o certifikaci 73733/2017-MZe-10052.
Ekonomické parametry
Ekonomický benefit spočívá v úspoře hnojiv při zohlednění odběru dusíku z celé kořenové zóny, včetně podorniční vrstvy. Jeden kilogram dusíku v hnojivech, včetně aplikace, představuje náklad 20–30 Kč, reálná úspora je v řádu desítek kilogramů na jeden hektar. Vyplavení pouhých 12 kg N-NO3- na ha množstvím vody odpovídajícímu 100 mm srážek znamená překročení limitní koncentrace nitrátů, a znečištění vod s rizikem patřičných sankcí. Nepřímo se přínos výběru a šlechtění odrůd plodin se zvýšenou tolerancí k suchu, na základě spolehlivého určení znaků kořenů, projeví zvýšenými výnosy a jejich stabilitou v podmínkách zvýšené variability srážek a růstu teplot. Přínos adaptabilních odrůd nelze věrohodně vypočítat, ale pouhá redukce ztrát na výnosech v důsledku sucha v posledních letech o 1 % představuje v ČR benefit ve výši desítek miliónů korun.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství ČR, Odbor strategie a trvale udržitelného rozvoje, Těšnov 65/17, Praha 1, 110 00
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů