Vliv startérových diet s různou fyzikální strukturou na parametry bachorové fermentace u telat
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F18%3A43914063" target="_blank" >RIV/62156489:43210/18:43914063 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv startérových diet s různou fyzikální strukturou na parametry bachorové fermentace u telat
Popis výsledku v původním jazyce
Optimalizace výživy telat respektující fyziologické požadavky rostoucího organismu je předpokladem dosažení potřebných růstových schopností, adekvátního rozvoje orgánových systémů a v souvislosti s tím i následné celoživotní užitkovosti (především dojivosti). Aktuální studie posouvající poznání až na úroveň genomiky a metabolického programování přispívají k poznání biologické podstaty vlivu výživy na užitkovost a zdraví přežvýkavců (Soberon a Van Amburgh 2017). Výživa a management telat do odstavu tak patří mezi hlavní environmentální faktory ovlivňující dosažení geneticky determinované mléčné užitkovosti. Významnou oblastí výzkumu je vliv výživy na rozvoj předžaludku a bachorové fermentace, ale také na rozvoj sliznice střeva. V období mléčné výživy nehrají živiny roli jen jako substráty pro metabolismus, ale také jako signály, které mohou ovlivnit růst trávicího traktu (TT) a jeho bariérové funkce. Bylo prokázáno, že živiny ovlivňují přímo expresi genů epiteliálních buněk a hrají klíčovou roli v růstu tkání střeva. Pro vývoj sliznice TT je velice důležitý příjem mleziva a s ním i mikroflóry pocházející od matky, která TT kolonizuje. Vývoj je dále ovlivňován přítomností metabolitů trávení, jako jsou těkavé mastné kyseliny (zejména kyselina máselná), přirozenou mikroflórou TT a také mikroorganismy přicházejícími s potravou (Steele a kol. 2016). Ve vztahu k optimalizovanému vývoji bachorové fermentace jsou u telat využívány startérové diety s různým složením a fyzikální strukturou. Při krmení koncentrovaných diet bez přídavku píce či jiných strukturních částic existuje riziko vzniku acidózy bachorového obsahu, která může mít negativní vliv na další vývoj a funkce bachorového epitelu. Při porovnání vlivu 2 typů diety - krmení startéru s přídavkem nebo bez přídavku sena (Kim a kol. 2016) bylo zjištěno, že u telat krmených startérem a senem byla průměrná hodnota pH bachorového obsahu významně vyšší (6,42) než ve skupině telat krmených pouze startérem (5,66). Také průměrná doba, po kterou bylo během dne pH<5,8, byla ve skupině s přídavkem sena v dietě průkazně kratší (97,6 min/den) v porovnání s telaty krmenými jen startérem (1050 min/den). Přídavek sena tedy zmírňuje aciditu bachorového obsahu, což je žádoucí, protože kyseliny mohou poškodit bachorový epitel, což vede k nežádoucím změnám v expresi genů. Cílem našeho experimentu bylo vyhodnotit vliv různé fyzikální struktury startérů na parametry bachorové fermentace u telat.
Název v anglickém jazyce
The effect of different physical forms of starter feed on rumen fermentation indicators in calves
Popis výsledku anglicky
The aim of the experiment was to compare the effect of different types of starter diets on rumen fermentation parameters of calves. The experiment was carried out on 28 calves housed in individual boxes and fed by milk and starter. The calves were divided into four groups: A - pelleted starter with oat grains; B - completely pelleted starter, C - textured starter, D - starter with chopped straw. The rumen fluid samples were collected two times (mean day 40 and day 52 of age). The average rumen fluid pH of most of the calves was oscillating under 6 (with exception of calves in the C group in the first sampling and calves in the D group in the second sampling). Based on the results of the rumen fluid examination, a disposition to development of subacute ruminal acidosis (SARA) can be seen in case of calves from groups A, B and C. The feeding of starter feed with chopped straw may reduced the occurrence of SARA.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
40201 - Animal and dairy science; (Animal biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Lazarove dni výživy a veterinárnej dietetiky XIII.: zborník přednášok
ISBN
978-80-8077-581-0
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
79-82
Název nakladatele
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Místo vydání
Košice
Místo konání akce
Košice
Datum konání akce
6. 9. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—