Vliv agrotechnických faktorů na výnos jarního ječmene (Hordeum vulgare l.)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F19%3A43916666" target="_blank" >RIV/62156489:43210/19:43916666 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv agrotechnických faktorů na výnos jarního ječmene (Hordeum vulgare l.)
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem příspěvku je ukázat výsledky vlivu různého hospodaření se slámou v kombinaci s různým zpracováním půdy a diferencovanými dávkami minerálního hnojení na výnos zrna jarního ječmene pěstovaného v monokultuře v dlouhodobém stacionárním polním pokusu, v suchých a teplých podmínkách kukuřičné výrobní oblasti. Pokus je veden od r. 1969 na pokusné stanici Ústavu agrosystémů a bioklimatologie v Žabčicích. V příspěvku je zhodnoceno období roků 2003-2018 (období s vyšší variabilitou průběhu povětrnostních podmínek v jednotlivých ročních). Při hodnocení vlivu různých způsobů hospodaření se slámou na výnos zrna jarního ječmene pěstovaného v monokultuře byl v průměru dosažen po orbě i po mělkém zpracování půdy nejvyšší výnos vždy na variantě s pálením slámy, dále na variantě se zapravováním slámy do půdy a nejnižší po sklizni slámy. V rámci hodnocení vlivu různého zpracování půdy jsou vyšší výnosy dosahovány na variantách se zpracováním půdy orbou. Při hodnocení vlivu různé úrovně minerálního hnojení bylo zjištěno, že se stupňovanou dávkou dusíku se výnosy pravidelně zvyšovaly. V rámci hodnoceného souboru dat se výrazně projevoval vliv ročníku.
Název v anglickém jazyce
Effect of agronomy measures on the grain yield of spring barley (Hordeum vulgare L.)
Popis výsledku anglicky
The aim of this paper is to introduce the results of long-term effects of different straw management practices in combination with different soil tillage techniques and mineral fertilization on yields of continuous (monoculture) spring barley under dry and warm conditions of the maize-growing region. Long-term field experiment with monoculture of spring barley (Hordeum vulgare L.) was established in autumn of 1969 in Žabčice, on the field of Department af Agrosystems and Bioclimatolgy. The paper evaluates the period of years 2003-2018 (the period with higher variability of annual weather conditions). Effect of different straw management on the yield of spring barley grain grown in monoculture, the average yield after ploughing and after shallow soil cultivation was always the highest in the variant with straw burning, further on the variant with incorporation of straw into the soil and lowest after straw harvest. Evaluation of the effect of different tillage, higher yields were achieved on the variants with ploughing. Assessing of the effect of varying levels of mineral fertilization, it was found that yields increased with increasing nitrogen. Within the data set evaluated, the influence of the year was markedly manifested.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
40101 - Agriculture
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Úroda: Vědecká příloha 2019
ISBN
—
ISSN
0139-6013
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
273-278
Název nakladatele
Profi Press s.r.o.
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
21. 11. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—