Moderní pojetí trhu práce a směry ekonomického myšlení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43310%2F12%3A00190378" target="_blank" >RIV/62156489:43310/12:00190378 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Moderní pojetí trhu práce a směry ekonomického myšlení
Popis výsledku v původním jazyce
Článek si klade za cíl kriticky zhodnotit moderní pohledy na fungování trhu práce v tržní ekonomice využívané pro vysvětlení možných příčin vzniku nezaměstnanosti. Prvním je monetaristický pohled na fungování trhu práce a vznik nezaměstnanosti v hospodářství, druhým je pohled reprezentovaný školou racionálních očekávání a třetím pak skupina směrů vycházejících z keynesovství (neokeynesovství, nová keynesovská ekonomie a postkeynesovství). V příspěvku jsou specifikovány otázky vzniku a příčin nezaměstnanosti z pohledu v cíli uvedených směrů ekonomického myšlení. Přes přínosy postkeynesovství i jeho kritické hodnocení ostatních teorií a jejich hospodářské politiky, ani tento směr ekonomického myšlení doposud nevedl k vytvoření uceleného systému, který bybyl protiváhou převládajícím ekonomickým směrům, a tak na zcela nový systém soudobá ekonomie i nadále čeká.
Název v anglickém jazyce
Modern conceptions of labour market and approaches of economic thought
Popis výsledku anglicky
The article aims to critically evaluate modern views on the functioning of labour markets in the market economy used to explain the potential causes of unemployment. The first is the monetarist view on the functioning of the labour market and the emergence of unemployment in the economy, the second is the view represented by the School of Rational Expectations and the third is a group of approaches based on Keynesianism (Neokeynesianism, New Keynesian Economics and Postkeynesianism). Topics as the emergence and causes of unemployment from the view of directions of economic thought mentioned in the aim are specified in this paper. Despite the benefits of Postkeynesianism and its critical evaluation of other theories and their economic policies not eventhis direction of economic thought has led so far to a creation of a comprehensive system that would counter the prevailing economic trends and so contemporary economics still keeps waiting for an entirely new system.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AH - Ekonomie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Periodica Academica
ISSN
1802-2626
e-ISSN
—
Svazek periodika
7
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
77-87
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—