Rozvoj venkova prostřednictvím Místních akčních skupin: studie z Litomyšlska
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43310%2F16%3A43910511" target="_blank" >RIV/62156489:43310/16:43910511 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.icabr.com/respo/RESPO_2016.pdf" target="_blank" >http://www.icabr.com/respo/RESPO_2016.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rozvoj venkova prostřednictvím Místních akčních skupin: studie z Litomyšlska
Popis výsledku v původním jazyce
Se vstupem České republiky do Evropské Unie se na českém venkově objevil jeden nový aktér - místní akční skupiny (MAS). Ty mohly skrze Program rozvoje venkova finančně podporovat vybrané projekty, které byly v souladu se strategickým plánem Leader dané místní akční skupiny. Oblasti směřované podpory pak byly na rozhodnutí těchto skupin, v ideálním případě podle lokálních potřeb. Předkládaný příspěvek si dal za cíl zhodnotit směry podpory v MAS Litomyšlsko (Východní Čechy) v období 2007-2013 a následně nastínit možné směry výzkumu těchto aktérů rozvoje venkova. Výsledky ukázaly, že stejně jako v celém Česku, podpora studované MAS dominantně směřovala do vybavenosti, infrastruktury a vzhledu obcí, zatímco rozvoj lidského kapitálu a spolupráce nebyly příliš podporované (nebo aktéři území neměli o tuto oblast tak velký zájem). Spektrum možných směrů dalšího výzkumu spojeného s místními akčními skupinami je možno vnímat jako široké od shodnosti/rozdílnosti nastavení jednotlivých strategií po diferenciaci přístupů MAS k vymezení územní působnosti.
Název v anglickém jazyce
Rural Development Based on Local Action Groups: the case study from the Litomyšl Region
Popis výsledku anglicky
Czech Republic's accession to the European Union brought a new actor to the Czech countryside - the local action groups (LAGs). Through the Rural Development Programme, these groups financially supported selected projects that were in line with the strategic plan Leader. Promoted topics were selected by these groups, ideally according to local needs. This paper sets out to evaluate topics of support LAG Litomyšlsko (Eastern Bohemia) in 2007-2013 and outlines the possible research agenda connected to these rural development actors. Case study showed that, as in the whole Czech Republic, support predominantly directed to facilities, infrastructure and appearance of villages, while development of human capital and cooperation were not supported in such scale (or actors had no interest in the issues). The spectrum of possible directions of further research related to the LAGs is wide: from the similarity/divergence strategies setting to differentiation of LAGs approaches to defining the spatial scope and form.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50702 - Urban studies (planning and development)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Region v rozvoji společnosti 2016: sborník příspěvků
ISBN
978-80-7509-459-9
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
741-750
Název nakladatele
Mendelova univerzita v Brně
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
20. 10. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
000433971500078