Východiska a přístup k obnově lesa ve smrkovém lesním vegetačním stupni
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F00%3A42601025" target="_blank" >RIV/62156489:43410/00:42601025 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Východiska a přístup k obnově lesa ve smrkovém lesním vegetačním stupni
Popis výsledku v původním jazyce
Na základě rozboru šesti skupin faktorů, vesměs nějakým způsobem omezujících obnovu lesa se vyvozuje, že je třeba se napříště vyvarovat plošných holosečných postupů a používat boční ekologickou ochranu horních porostů. Dosavadní, střídavě intenzivní úsilí o umělou obnovu lesa často nepřineslo výsledek, a proto se poukazuje na možnosti v rámci dlouhé obnovní doby co nejvíce využít spontánní (sukcesní) pochody. Doporučuje se prozkoumat stav přípravných a přechodných porostů, analyzovat neúspěchy podsadeba zavést typizaci hospodářských a přírodních podmínek, zejména definovat stadia porostních typů. Ucelené postupy obnovy (zakládání) lesa musí vzít v úvahu všechny související biologické a technické činnosti a brát ohled na lesopolitické a environmentálněpolitická omezení požadavky.
Název v anglickém jazyce
Starting points and approach to forest regeneration in the spruce forest vegetation zone
Popis výsledku anglicky
Based on the analysis of six groups of factors generally limiting forest regeneration, it is concluded that it is necessary to avoid large-scale clear-cut procedures for the future and to use lateral ecological protection of upper stands. Existing Existing intensive effort of the artificial regeneration of forest often did not bring a corresponding result and, therefore, possibilities are pointed out to use maximally spontaneous (succession) procedures within a long term regeneration period. It is recommended to study the condition of preparatory and transitional stands, to analyse failures of underplanting and to intro-duce typification of economic and natural conditions, particularly to define stages of stand types. Inte-grated forest regeneration procedures have to take into consideration all related biological and technical activities and respect forest policy requirements and environmental limitations.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
GK - Lesnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2000
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Obnova lesa ve smrkovém stupni Hrubého Jeseníku
ISBN
—
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
3
Strana od-do
—
Název nakladatele
ČLS, Lesy ČR Hradec Králové
Místo vydání
Hradec Králové
Místo konání akce
—
Datum konání akce
—
Typ akce podle státní příslušnosti
—
Kód UT WoS článku
—