Charakteristiky lesních geobiocenóz Přírodní památky Kamenec v Podbeskydské pahorkatině (Podbeskydský bioregion, Česká Republika).
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F05%3A00084704" target="_blank" >RIV/62156489:43410/05:00084704 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00020681:_____/05:9P000928
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Charakteristiky lesních geobiocenóz Přírodní památky Kamenec v Podbeskydské pahorkatině (Podbeskydský bioregion, Česká Republika).
Popis výsledku v původním jazyce
PP Kamenec s rozlohou 9,83 ha představuje zbytky přírodě blízkých porostů azonálních podmáčených stanovišť, a přírodě vzdálených porostů na oglejených stanovištích v zóně 3.VS v oblasti Podbeskydského bioregionu. Geologickým podložím jsou zahliněné aluviální náplavy, v S-části s překryvem sprašových hlín. Půdy jsou hluboké pseudogleje, gleje, fluvizemě, lokálně gleje s přechodem do organozemě. Celkem se v PP nachází 5 LT v 4 edafických kategoriích. Převažují společenstva Jedlo-dubových bučin (3O -- Abieti-Querceto Fagetum variohumidum trophicum) a Jasanových olšin ((3)L -- Fraxineto-Alnetum). Velice cenný je výskyt společenstva SoLT Březových olšin ((1)T - Betuleto-Alnetum) s živým rašeliništěm s přechodem do vodní plochy. Na většině území však došlo vhistorické době k výraznému lidskému ovlivnění, v lesních porostech byly změněna dřevinná skladba, některé části byly odlesněny a v současnosti se přirozeným zalesněním opět dynamicky "vracejí" do přirozenějšího stavu.
Název v anglickém jazyce
Characteristics of forest geobiocenoses of Natural Monument of Kamenec in the Podbeskydská pahorkatina hills (Podbeskydský biogeographical region, Czech Republic)
Popis výsledku anglicky
Natural Monument Kamenec is situated in the west-carpathian biogeographical subprovincy. Territory of Monument lies in the 3th altitudinal vegetation zones (Querceti-Fageta s. lat. = Oak-Beech) (in altitude 319-322 m a.s.l.) (according to system of forest typology Plíva (1971, 1991)). Waterlogging biotopes belong into azonal communities of Willow-Alder (Saliceto-Alnetum), Birch-Alder (Betuleto-Alnetum) and Ash-Alder (Fraxineto-Alnetum). There are 5 forest types (= type of geobiocenose). Detailed characteristics of forest geobiocenoses are presented.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
EH - Ekologie – společenstva
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2005
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Práce a studie Muzea Beskyd (Přírodní Vědy)
ISBN
80-86166-18-X
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
1-15
Název nakladatele
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek
Místo vydání
Frýdek-Místek
Místo konání akce
—
Datum konání akce
—
Typ akce podle státní příslušnosti
—
Kód UT WoS článku
—