Vlastnosti půd při iniciaci revitalizačních procesů v kamenolomech
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F09%3A00144858" target="_blank" >RIV/62156489:43410/09:00144858 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vlastnosti půd při iniciaci revitalizačních procesů v kamenolomech
Popis výsledku v původním jazyce
Povrchové lomy představují trvalý zásah do rázu krajiny. Jako trvalé je chápáno takové trvání jevu, které je delší než sto let. Zároveň přírodní procesy nejsou v tomto časovém úseku s to nastolit původní stav faktorů. Ve středoevropské kulturní krajině se povrchová těžební díla svérazně odráží v geodiverzitě i biodiverzitě. Parovinný reliéf výskyt těžebního díla výrazně rozčlenní a skokově zvýší jeho geodiverzitu. Na daném území je nejen obnažen nezvětralý matečný substrát, ale někdy je i odstraněn na materiál podložní. V nižších polohách matečný substrát tvoří zpravidla směsné svahoviny nebo spraše. Velká geodiverzita může v krajině poukazovat na potenciálně vysokou biodiverzitu. Domněnka o zákonitém spojení vysoké geodiverzity a biodiverzity v prostředích povrchových těžebních těles má svá neopakovatelná specifika: (1) absence půd znamená zánik základní složky ekosystémové stability; (2) na území nevyvinutých půd se šíří pouze jednoduchá ruderální společenstva nenáročných druhů; (3)
Název v anglickém jazyce
Soil properties during iniciation of revitalization in Quarries
Popis výsledku anglicky
The old quarries present extremly degraded natural habitats. To understand soil and plant revitalization in these extreme habitats at a initial stage of restoration, we evaluated the initial soil properties of 2 geochemically different habitats groups (quarries in limestones and contrastly in different sandstones). Although the soil properties and biological activity did not differ significantly over 3 years - it was higher than was expected. This acknowledge that soil formation in closed quarries is mainly secondary migration process rather than a in-situ weathering process. This suggests that revitalization and succession is more limited by available soil volume than by soil fertility during the early stages of quarry restoration.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DB - Geologie a mineralogie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Minerální suroviny
ISSN
1212-7248
e-ISSN
—
Svazek periodika
2009
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
2
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—