Postavení ÚSES v Zelené infrastruktuře
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F17%3A43912852" target="_blank" >RIV/62156489:43410/17:43912852 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Postavení ÚSES v Zelené infrastruktuře
Popis výsledku v původním jazyce
V EU je od roku 2010 prosazován koncept Zelené infrastruktury (ZI). Jeho chápání není v naší odborné veřejnosti konzistentní. Jedna skupina v ní vidí příležitost pro lidská sídla, jak zde vytvořit základ "zelené páteře", jak v nich pomoci zlepšit hospodaření s vodou a zmírnit dopady probíhajících klimatických změn. Jiní oproti tomu vnímají ZI v užším slova smyslu, který mu před lety dala Evropská komise, tedy jako prostředek k významnému zlepšení stavu přírodních a přírodě blízkých ekosystémů a využívání ekosystémových služeb. Shodu lze v zásadě nalézt v odpovědi na otázku vzájemného vztahu mezi ÚSES a ZI - také proto, že ÚSES je jasně zakotven v české legislativě, navíc má docela jasná metodická pravidla. Vcelku dobře víme, co od ÚSES chceme, a známe nástroje, kterými můžeme těchto cílů dosáhnout. ÚSES je nepochybně podmnožinou ZI se zcela specifickými požadavky na jeho podobu. Dílčí nástroje naše legislativa zná v dostatečném rozsahu, ale jsou pojímány příliš resortně, bez potřebného komplexního přístupu.
Název v anglickém jazyce
The role of Territorial system of ecological stability in Green infrastructure
Popis výsledku anglicky
The concept of Green Infrastructure (GI) has been promoted in the EU since 2010. His understanding is not consistent with our professional public. One group sees it as an opportunity for human settlements to create a "green spine" base here to help improve water management and mitigate the effects of ongoing climate change. Others, on the other hand, perceive GI in the narrower sense that the European Commission has given it years ago, as a means of significantly improving the status of natural and nature-friendly ecosystems and the use of ecosystem services. In principle, the agreement can be found in the answer to the question of the mutual relationship between the TSES and the GI - also because the TSES is clearly embedded in the Czech legislation, and it has quite clear methodological rules. We know very well what we want from TSES and we know the tools we can achieve these goals. TSES is undoubtedly a subset of GI with very specific requirements for its form. The sub-instruments know our legislation to a sufficient extent, but are considered too resorting without the necessary comprehensive approach.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
10511 - Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
ÚSES - zelená páteř krajiny: sborník ze 16. ročníku semináře
ISBN
978-80-86636-54-2
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
65-68
Název nakladatele
Česká společnost pro krajinnou ekologii - regionální organizace CZ-IALE
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
7. 9. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—