Možnosti a limity užití krytokořenného sadebního materiálu při obnově lesa
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F18%3A43914434" target="_blank" >RIV/62156489:43410/18:43914434 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti a limity užití krytokořenného sadebního materiálu při obnově lesa
Popis výsledku v původním jazyce
Na 256 výzkumných a provozních plochách a řadě výzkumných ploch se simulovanými stresy práce analyzuje růst krytokořenného a prostokořenného sadebního materiálu všech hlavních druhů lesních dřevin - na všech rozhodujících stanovištích od 1. do 7. lesního vegetačního stupně. Při standardním průběhu počasí vždy lépe odrůstá sadební materiál krytokořenný, v období sucha lépe odrůstá sadební materiál prostokořenný, na opakované přísušky hůře reaguje sadební materiál krytokořenný. Ztrátám v období sucha lze u krytokořenného sadebního materiálu částečně zamezit užitím co největších kořenových balů, sadebního materiálu s co nejtlustším kořenovým krčkem a výsadbou v podzimním a zimním období. Nejvhodnější biotechnikou výsadby je sadba jamková, nepřijatelné je užití sázecího trnu, lesnického sazeče a sázecí roury. Nepřijatelná je každá sázecí pomůcka, která vytvoří ohlazené stěny. Vzhledem k zásobě živin v kořenovém balu, krytokořenný sadební materiál vizuálně dobře odrůstá i dva roky po výsadbě, i když má velmi malý a deformovaný kořenový systém. Při výsadbě krytokořenného sadebního materiálu by se chemické složení substrátu kořenového balu a osazované půdy nemělo lišit o více než 1,5 stupně pH a 1 násobek trofnosti.
Název v anglickém jazyce
The use of the containerized planting stock in forest regeneration
Popis výsledku anglicky
Growth of containerized and bare-rooted planting stock of all main forest tree species subjected to simulated stress was analysed at 256 research plots located in all major forest site types from the 1st to the 7th forest vegetation zone. In case of normal course of weather, better growth was observed in containerized planting stock, while in dry periods and in periods with frequent dry spells, bare-rooted planting stock showed better growth parameters. Drought-related losses of the containerized planting stock can be partially prevented by producing plants with bigger root balls and thicker root collars and by autumn or winter outplanting. The most favourable planting method is hole planting while the use of container dibble bar, speedy dibble and planting tube (Pottiputki), or any planting tool that produces smooth walls of the planting hole, is unacceptable. Due to the nutrient reserve within the root ball, the containerized planting stock shows good visual signs of growth even two years after outplanting, although its root system is very small and deformed. Chemical composition of the root ball substrate and the soil at the planting site should not differ by more than 1.5 pH degree and 1-fold trophicity.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40102 - Forestry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1520080" target="_blank" >QJ1520080: Optimalizace umělé obnovy lesa v České republice</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-7509-612-8
Číslo předpisu
68044/2018-MZE-16222/M171
Technické parametry
Metodika je vydána v tištěné podobě, má přiděleno ISBN 978-80-7509-612-8. Číslo osvědčení o certifikaci 68044/2018-MZE-16222/M171.
Ekonomické parametry
Ekonomické aspekty metodiky spočívají ve snížení ztrát po zalesnění minimálně o 10 % a ve snížení nákladů na péči o kultury o 1 rok. Další ekonomický aspekt, stejně důležitý, ale nesnadno vyčíslitelný, je využití krytokořenného sadebního materiálu ve vazbě na zdravotní stav a stabilitu jím založených porostů. Při nevhodném uplatnění krytokořenného sadebního materiálu a nevhodné technice výsadby mohou vznikat mechanicky velmi labilní a málo vitální porosty. Uplatněním této metodiky mohou být tyto nežádoucí a nebezpečné aspekty minimalizovány.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství, Těšnov 65/17,110 00, Praha 1
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů