Památková ochrana pozůstatků činnosti člověka v lese
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F22%3A43922202" target="_blank" >RIV/62156489:43410/22:43922202 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://mahole.ldf.mendelu.cz/vystupy/" target="_blank" >https://mahole.ldf.mendelu.cz/vystupy/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Památková ochrana pozůstatků činnosti člověka v lese
Popis výsledku v původním jazyce
Mezi hlavní cíle metodiky patří: 1. zasazení problematiky do legislativního prostředí; 2. představení procesů narušení objektů v lesním prostředí; 3. charakteristika moderních způsobů identifikace objektů v lesích; 4. představení praktického postupu identifikace objektů hospodářské činnosti člověka v lesích; 5. navržení postupů zajištění zachování a prezentace antropogenních pozůstatků lidské činnosti v lese pro složky státní správy a samosprávy. Metodika vznikla ve spolupráci odborníků humanitního a přírodovědného zaměření. Snaží se tak aplikovat a kombinovat postupy různých oborů. Metodiku doporučujeme používat se souběžně psaným lesnickým textem Metody a postupy ochrany antropogenních objektů historické hospodářské činnosti člověka v lesích (Kadavý a kol. 2022). Obě metodiky se vzájemně doplňují.
Název v anglickém jazyce
Heritage conservation of the remains of human activity in the forest
Popis výsledku anglicky
The main objectives of the methodology include: 1. setting the issue in the legislative environment; 2. introducing the processes of disturbance of objects in the forest environment; 3. characterization of modern methods of identification of objects in forests; 4. introducing the practical procedure of identification of objects of human activities in forests; 5. proposing procedures for ensuring the preservation and presentation of anthropogenic remains of human activities in forests for state administration and local government. The methodology was developed in cooperation between experts in the humanities and natural sciences. It seeks to apply and combine procedures of different disciplines. The methodology is recommended to be used with methodology Methods and procedures for the protection of anthropogenic objects of historical human economic activity in forests (Kadavý et al. 2022). The two methodologies are complementary to each other.
Klasifikace
Druh
N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy
CEP obor
—
OECD FORD obor
40102 - Forestry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG20P02OVV017" target="_blank" >DG20P02OVV017: Mapování kulturního dědictví hospodářské činnosti člověka v lesích</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
DG20P02OVV017 Nmet002
Číslo předpisu
258
Technické parametry
Metodika je dostupná online na https://mahole.ldf.mendelu.cz/vystupy/ a tako v NUŠL na http://www.nusl.cz/ntk/nusl-511330. Má přiděleno ISBN 978-80-7509-855-9 a také ISBN 978-80-7509-854-2 pro tištěnou verzi. Číslo osvědčení o certifikaci 258.
Ekonomické parametry
Metodika je určena spíše širší veřejnosti s důrazem na výkonnou složku památkové péče, tedy zejména pro úředníky v rámci krajských úřadů a obcí s rozšířenou působností. Cílem metodiky je seznámit se základními pojmy souvisejícími s archeologickou a památkovou péčí; typy památkově hodnotných objektů nacházející se v lesním prostředí; procesy narušení těchto objektů zejména v souvislosti s lesní hospodářskou činností; moderními metodami identifikace objektů s důrazem na praktické využití digitálních dat; legislativním prostředím, kterým je vymezena ochrana kulturního dědictví, s důrazem na prostředí lesa. Zároveň by metodika měla sloužit lidem pracujícím v lesním prostředí jako „osvětová“ publikace, která by je měla naučit se dívat na prostředí lesa jiným než čistě utilitárním hospodářským pohledem. Metodika by měla také sloužit jako podklad pro výuku na odborných lesnických školách.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, Praha 1, Odbor výzkumu a vývoje
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů