Péče o významné stromy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F22%3A43923098" target="_blank" >RIV/62156489:43410/22:43923098 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.5507/prf.22.24461557" target="_blank" >https://doi.org/10.5507/prf.22.24461557</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Péče o významné stromy
Popis výsledku v původním jazyce
Tato předkládaná metodika je zaměřena na systémovou aktivní péči o stromy jako živé symboly národní a kulturní identity. Cílem metodiky je vést uživatele k co nejširšímu pojetí pěstební péče o významné stromy jako systematického procesu po celé období jejich vývoje. Uživateli se nabízí metodický postup ke stanovení potenciálu stromu, možnosti naplnění požadované funkce, perspektivy, výběru a aplikace vhodných pěstebních zásahů, způsob následné kontroly, evidence a dalších systémových opatření. Součástí péče o významný strom je i analýza jeho dosavadního vývoje, působení stresorů, se kterými se potýkal, nebo i pěstebních opatření, jež na něm byla v minulosti provedena a vyhodnocení růstových reakcí stromu na ně. Kromě popisu systému péče o významné stromy, metodika nabízí celý komplex technologií "na jednom místě", popsaných tak, aby se v nich bylo možné zorientovat. Uživatel tak nemusí sahat po různých odborných zdrojích a sám kompilovat při výběru a stanovení technologií. Metodika péče je sama o sobě určitým kompilátem, který jednotnou formou představuje různé technologie, jejich účel, cíl a správné provedení včetně názorné fotodokumentace. U technologií, které jsou již jinde popsány, přejímá vysvětlení základních principů a odkazuje na zdroj, pokud by uživatel chtěl získat podrobnější informace. Nově nebo podrobněji popsané technologie jsou jakousi nadstavbou nad péči o běžné stromy a nabízí tak detailnější možnosti zadávání i kontroly pěstebních opatření. Metodika je určena správcům zeleně, ale především i těm, kdo navrhují, zadávají, realizují i kontrolují realizaci pěstebních opatření. Jednotlivá stadia péče jsou do sebe logicky propojena, aby každý uživatel mohl vidět na sebe navazující souvislosti a věděl, ve které fázi se nachází, co předcházelo a co by mělo následovat.
Název v anglickém jazyce
Management of significant trees
Popis výsledku anglicky
The presented methodology focuses on the systematic active care of trees as living symbols of national and cultural identity. Its goal is to guide users to the widest possible concept of the cultivation care of important trees, representing a systematic process throughout the entire period of their development. It offers users a methodical procedure to determine the potential of a tree, the possibility of fulfilling the required function, perspective, selection and application of appropriate cultivation interventions, as well as the method of controls, records and other system measures.
Klasifikace
Druh
N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy
CEP obor
—
OECD FORD obor
10511 - Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG18P02OVV027" target="_blank" >DG18P02OVV027: Významné stromy - živé symboly národní a kulturní identity</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-244-6155-7
Číslo předpisu
249
Technické parametry
Metodika má přiděleno ISBN pro tištěnou verzi 978-80-244-6155-7 a pro elektronickou verzi 978-80-244-6041-3, je dostupná na https://doi.org/10.5507/prf.22.24461557. Číslo osvědčení 249.
Ekonomické parametry
Předložená certifikovaná metodika je určena soukromým vlastníkům zeleně, pracovníkům státní správy v oblasti péče o dřeviny, památkové péči a všem ostatním, kdo navrhují, zadávají, realizují a kontrolují pěstební opatření na dřevinách, jejichž přínos pro stabilitu krajiny je nedocenitelný. Jednotlivá stádia péče o stromy jsou zde logicky propojena tak, aby každý uživatel metodiky porozuměl jejich vzájemné souvislosti a vždy věděl, ve které fázi se právě nachází, co jí předcházelo a co by mělo následovat tak, aby nejcennější dřeviny v krajině střední Evropy dlouhodobě prosperovaly a přinášely vše pozitivní, co souvisí s jejich přítomností v krajině. Užitek aktivního použití této metodiky lze odhadovat minimálně v položkách několika desítek až stovek milionů korun.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, Praha 1, Odbor výzkumu a vývoje
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů