Využití jaderné sterility u Antirrhinum majus L. při tvorbě F1 hybridů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43510%2F19%3A43917342" target="_blank" >RIV/62156489:43510/19:43917342 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití jaderné sterility u Antirrhinum majus L. při tvorbě F1 hybridů
Popis výsledku v původním jazyce
Produkce hybridního osiva u Antirrhinum majus L. je pracovně náročná. Mateřské rostliny se musí ručně kastrovat. Pro úsporu nákladů při výrobě F1 hybridů byla rozpracována jaderná samčí sterilita. Ta vznikla v 60. letech minulého století mezidruhovým křížením Antirrhinum mole L. x A. tortuosum Bose. Dědičnost sterility je monofaktoriálně recesivní. Prašníky sterilních rostlin je možné spolehlivě určit již v poupatech, protože jsou menší a mají světle zelenou barvou. Tato jaderná sterilita byla přenesena do celé řady linií nízkého a polovysokého vzrůstu. Jako výchozí materiál byly použity OP odrůdy CSSR sortimentu a dále hybridní odrůdy s otevřeným tvarem květu. K přenosu sterility bylo použito zpětné křížení vždy s následnou autogamizací. Pro urychlení práce byly pěstovány dvě generace ročně. Pro dosažení požadovaného výsledku, převedení fertilní linie na linii s jadernou sterilitou, bylo potřeba většinou 5-6 cyklů zpětného křížení. Poměr fertilních a sterilních rostlin při křížení sterilního recesivního homozygota a fertilního heterozygota je 6:4. Při plánování počtu rostlin mateřského komponentu v produkčním porostu musí být počítáno, že jen 40 % rostlin je sterilních. S těmito sterilními liniemi byla úspěšně vytvořena řada experimentálních F1 hybridů. Porost hybridů byl vyrovnaný v barvě květu, výšce rostlin i termínu nakvétání. Nabízí se i možnost použití opylovačů - čmeláků, kteří navštěvují i sterilní rostliny.
Název v anglickém jazyce
Use of Nuclear Male Sterility in Production of Antirrhinum majus L. for F1 Hybrids
Popis výsledku anglicky
Production of hybrid seed of Antirrhinum majus L. is labor intensive. Maternal plants must be manually emasculated. To decrease the costs during production of F1 hybrids, the nuclear sterility was developed. This happened in 1960s while inter-crossing Antirrhinum mole L. x A. tortuosum Bose. Inheritance of sterility is monofaktorially recessive. The dusts of sterile plants can be easily determined already in the bud because they are smaller and light green. This nuclear sterility has been transferred to a series of low growth lines. Reverse crossing and following autoganization was used to do so. With this material, multiple F1 hybrids have been successfully created. It is also possible to use pollinators - bumblebees because they visit sterile plants too.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Osivo a sadba: sborník referátů
ISBN
978-80-213-2922-5
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
237-241
Název nakladatele
Česká zemědělská univerzita v Praze
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
7. 2. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
000519118700040