Srovnání tří elektrokardiografických přístrojů pro diagnostiku kardiovaskulárních poruch u plazů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62157124%3A16170%2F16%3A43874131" target="_blank" >RIV/62157124:16170/16:43874131 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Srovnání tří elektrokardiografických přístrojů pro diagnostiku kardiovaskulárních poruch u plazů
Popis výsledku v původním jazyce
Obdobně jako u jiných pacientů lze i u plazů využít EKG k odhalení zdravotních alterací a pro monitorování stavu pacienta v průběhu anestezie. Klasickými parametry, které jsou hodnoceny, jsou srdeční frekvence, rytmus, intervaly a komplexy, amplitudy a směr hlavní elektrické osy. Srdeční kontrakce začíná v pravé síni v oblasti sinus venosus a konečného úseku vena cava posterior. Tento fakt se na EKG může projevit jako přídatná vlna SV. U plazů jsou odlišovány komplexy P, QRS, T. P vlna odpovídá depolarizaci síní, QRS komplex depolarizaci komory a T vlna repolarizaci komory. Amplituda je všeobecně velmi nízká - méně než 1 mV, což vyžaduje použití vhodného EKG přístroje - ne všechny přístroje používané v praxi u malých zvířat jsou dostatečně citlivé pro měření nízkých amplitud. Proto je nutné vzájemně porovnat standardně používané přístroje a určit jejich možnost použití pro diagnostiku kardiovaskulárního aparátu v pokročilé medicíně plazů.
Název v anglickém jazyce
Comparison of three electrocardiographic machines used for clinical cardiology of reptiles
Popis výsledku anglicky
Similar as in mammal patients, electrocardiography can be used in reptile patients to determine alterations of cardiovascular system and as a monitoring during anaesthesia. Classical evaluated parameters are heart rate, rhythm, intervals and complexes, amplitudes and heart axis. In reptiles, we can distinguish QRS complex, P wave, T wave and action of sinus venosus and caudal part of vena cava posterior in some reptiles visible as SV wave. P wave means depolarization of atrias, QRS complex depolarization of a ventricle and T wave means repolarization of a ventricle. It is necessary to use suitable machine because the amplitude in reptiles is very low (to 1 mV) and not all machines used in small animal medicine is enough sensitive to be used for diagnostic in reptile cardiology. Therefore, it is necessary to compare standardly used machines and determine their suitability for clinical cardiology in advanced reptile medicine.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
GJ - Choroby a škůdci zvířat, veterinární medicina
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník Konference Interní grantové agentury VFU Brno 2016
ISBN
978-80-7305-783-1
ISSN
1423-0194
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
28-33
Název nakladatele
VFU Brno
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
15. 12. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—