Základní metody kardiologického vyšetření u plazů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62157124%3A16170%2F16%3A43874394" target="_blank" >RIV/62157124:16170/16:43874394 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Základní metody kardiologického vyšetření u plazů
Popis výsledku v původním jazyce
Potřeba praktického využití hodnocení činnosti srdce u plazů souvisí s rozvojem poznatků v klinických a paraklinických postupech vyšetření u této skupiny pacientů. V práci jsou uvedeny základní informace o fyziologii činnosti srdce plazů a popsány metody adspekce, auskultace, radiografie, ultrasonografie a elektrokardiografie srdce plazů. . U ještěrů je optimálním místem přiložení Dopplerovské sondy levá axilární prohlubeň, u želv levá strana krku, u hadů ventrální strana těla pod srdcem. Při použití Dopplerovské sondy je nezbytné použít velké množství indiferentního gelu pro zajištění dobrého kontaktu mezi sondou a povrchem těla vyšetřovaného zvířete. Echokardiografie umožňuje pozorovat pohyb chlopní, zachytit přítomnost trombů a strukturálních poruch, kardiomegalii, abnormality v kontraktilitě a hromadění velkého objemu tekutin v perikardu. Při použití barevného Dopplerovského zobrazení lze identifikovat cévní zúžení, změny ve stěnách cév a poruchy funkce srdečních chlopní. Drobní plazi vyžadují použití sond s frekvencí 10-15 MHz, sondy s frekvencí 5-8 MHz jsou vhodné pro velké druhy suchozemských želv, mořské želvy a velké ještěry. Přítomnost malého objemu tekutiny v perikardu je hodnocena jako normální nález. Při snímání EKG u plazů je vhodné zaznamenávat teplotu pacienta i teplotu prostředí. Pro omezení stresu a nežádoucích artefaktů je optimální použití bezkontaktního teploměru. Pro získání optimálního EKG záznamu je u většiny plazů vhodné ponechat je v přirozené sternální poloze. U ještěrů jsou končetinové svody umístěny na krk a na kůži z boku dutiny tělní, u želv na krk nebo na hrudní končetinu a na kůži předkolenní řasy, u hadů z pravé strany na vzdálenost dvou délek srdce kraniálně před srdcem a z levé strany za srdcem na vzdálenost dvou délek srdce. Hodnoceny jsou srdeční frekvence, rytmus, intervaly a komplexy, amplitudy a směr hlavní elektrické osy. Pulzní oxymetr lze v praxi použít spíše jako pomocnou metodu orientační.
Název v anglickém jazyce
Electrocardiography and echocardiography in reptiles
Popis výsledku anglicky
This work presents the basic information about the physiology of the reptile heart and describes methods of adspection, auscultation, radiography, ultrasonography and electrocardiography of heart reptiles. For lizards is the optimal location of applying the Doppler probe left axillary recess, for turtles the left side of the neck, for snakes ventral side of the body below the heart. When using the Doppler probe is necessary to use a large amount of an indifferent gel to ensure good contact between the probe and the body surface. Echocardiography allows to observe the movement of the flaps, to capture the presence of thrombi and structural disorders, cardiomegaly, abnormalities in contractility and the accumulation of a large volume of fluid in the pericardium. When using the color Doppler image, vascular constrictions can be identified, changes in vessel walls and heart valves disorders. Small reptiles require the use of probes with a frequency of 10-15 MHz. The probes with a frequency of 5-8 MHz are suitable for large species of tortoises, sea turtles and large lizards. The presence of a small volume of fluid in the pericardium is evaluated as a normal finding. When scanning ECG in reptiles, there is appropriate to record both the patient's temperature and ambient temperature. To obtain the optimal ECG scanning requires for most reptiles its leave in natural sternal position. In lizards, the limb leads are placed on the neck and the skin from the side of the body cavity, in turtles on the neck or on front leg and skin of anterior knee lashes, in snakes from the right side at a distance of two lengths cranially before heart, and at the left side behind the heart at a distance of two lengths of the heart. The heart rate, rhythm, intervals and complexes, the amplitudes and direction of the main electric axes are evaluated as well. Pulse oximeter can be used in practice rather as an orientation auxiliary method.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
GJ - Choroby a škůdci zvířat, veterinární medicina
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Veterinární klinika
ISSN
1214-6080
e-ISSN
—
Svazek periodika
13
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
20-27
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—