Tady jsme doma Antroporelacionalita jako základ ekologické etiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62690094%3A18440%2F17%3A50014120" target="_blank" >RIV/62690094:18440/17:50014120 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Tady jsme doma Antroporelacionalita jako základ ekologické etiky
Popis výsledku v původním jazyce
V prvním odstavci encykliky "Laudato si" čteme o Sestře a Matce Zemi a o našem společném domově. Jaké jsou ty počáteční body papeže Františka, které ospravedlňují radikální ekologickou výzvu obsaženou v tomto dokumentu? Může být papežem vybrané zakotvení vztahu mezi lidmi a prostředím považováno za efektivní a v současné situaci jako nejvíce žádoucí pro ekologicko-etické možnosti argumentace? Tato studie osvětluje obecné úvahy, které se mohou objevit v encyklice a porovnává je s jinými způsoby (a důsledky) uvažování o spojení mezi lidskou bytostí a prostředím. Účelem tohoto článku je analyzovat ekologicko-etickou dimenzi papežova dokumentu, identifikovat jeho přednosti a nedostatky a uvést analýzu dokumentu ve světle širší diskuse, jak ospravedlnit tvrzení, že "náš společný domov" je opravdu náš, opravdu společný a opravdu domov.
Název v anglickém jazyce
Anthropo-Relationality as Fundament of Ecological Ethics
Popis výsledku anglicky
In the first paragraphs of the Encyclical "Laudato si" we are reading about Sister and Mother Earth and about our common home. What are the starting points for Pope Francis in justifying the radical ecological appeal contained in the document? Can Pope's chosen anchorageof the relationship between humans and environment be considered as effective and, in the current situation, the most appropriate of all ecological-ethical types of arugmentation? The study iluminates the general thought basis form which the Encyclical could emerge, and compares it with other types (and consequences) of thinking about he connection between human being and the environment. The purpose ot the article is to analyze the ecological-ethical dimension of Pope's document, to identify its strengths and waknesses, and to present the analysis of the document in the light of a wider discussion on how to justify the statement that "our common home" is truly ours, truly common, and truly home.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Salve : revue pro teologii a duchovní život
ISSN
1213-6301
e-ISSN
—
Svazek periodika
17
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
107-119
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—