Fenomén marockých "foreign fighters": druhá generace džihádistů a její islamistická ideologie.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62690094%3A18460%2F16%3A50004765" target="_blank" >RIV/62690094:18460/16:50004765 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Fenomén marockých "foreign fighters": druhá generace džihádistů a její islamistická ideologie.
Popis výsledku v původním jazyce
V řadách tzv. Da'iš (arabský akronym pro tzv. Islámský stát na území Iráku a Sýrie) dnes bojuje až 1 500 osob s marockým státním občanstvím, což ze sunnitského království na severu Afriky činí (mimo Tuniska) jednu ze zemí, z níž odcházejí bojovníci ovlivnění myšlenkami radikálního ozbrojeného islamismu do syrsko-iráckého regionu zmítaného proxy válkou. Do roku 2014 marocké úřady džihádistům odcházejícím ze země nebránily, aby vstoupili do řad ozbrojené opozice proti syrskému prezidentu Asadovi. Postupem času se však zejména aktuálně potýkají s problémem, jenž se může velmi snadno obrátit vůči nim, resp. proti marocké společnosti jako celku. Jedná se o rozkrývání nebezpečných sítí rekrutů cílících na nejvíce rizikové sociální skupiny v zemi. Do království se současně navracejí mnozí z marockých občanů, kteří aktivně působili se zbraní v ruce právě na zmíněném syrsko-iráckém bojišti. I tyto faktory v současnosti nutí Maroko k tomu, aby redefinovalo nástroje své národní bezpečnostní strategie a uplatnilo nový přístup vůči této rizikové skupině, na niž pouhá represe velmi pravděpodobně platit nebude. Vhodným nástrojem by mohla být ucelená strategie de-radikalizace napomáhající toliko potřebné integraci vracejících se bojovníků z řad Da'iš do vlasti.
Název v anglickém jazyce
Morocco's Foreign Fighters: Jihadists' 2nd Generation and its Islamist Ideology.
Popis výsledku anglicky
"There is currently about 1 500 Moroccan citizens fighting for the so-called Daech in Syria and Iraq; that makes the North African monarchy one of the main countries which export radical islam djihadists and supporters abroad to the war-beaten Syrian-Iraqi region. Until 2014 Moroccan officials let them leave the country almost freely, to be precise, they didn't prevent them from travelling to Syria, Iraq and other proxy war destinations. That's how have the Moroccan fighters joined the Daech rows fighting in the beginning against the Syrian president al-Asad. But it seems now that the situation has rapidly changed: the Kingdom of Morocco is currently fighting and closely monitoring its own foreign fighters who are coming back home. Especially such eventual threat is pushing the country for creating a new national security strategy related to this risky minority, which needs to be integrated back to the Moroccan society.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vojenské rozhledy
ISSN
1210-3292
e-ISSN
—
Svazek periodika
25 (57)
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
82-90
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—