Spolupráce v energetické politice mezi Čínou a Evropskou unií
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62690094%3A18460%2F18%3A50014892" target="_blank" >RIV/62690094:18460/18:50014892 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://mv.iir.cz/article/view/1569" target="_blank" >https://mv.iir.cz/article/view/1569</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.32422/mv.1569" target="_blank" >10.32422/mv.1569</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Spolupráce v energetické politice mezi Čínou a Evropskou unií
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem této stati je přiblížení některých zásadních aspektů spolupráce na poli energetické politiky mezi Čínou a Evropskou unií. Tento článek ukáže nejen fungování institucí v rámci energetické spolupráce mezi EU a Čínou, ale zaměří se i na širší energetický a politický kontext a důsledky tohoto druhu spolupráce. Členské státy EU nejsou sice pro Čínu důležitými dodavateli energetických surovin, ale mají hluboké znalosti a technologie v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů a jsou pro čínské energetické firmy zdrojem obchodních příležitostí a know-how. Na jednu stranu energetická spolupráce mezi Čínou a EU přináší mnohá positiva (zvláště za probíhajícího Trumpova prezidenství), na straně druhé je však čínská energetická strategie vůči EU nabourávána vnitropolitickými problémy čínského politického systému, stejně jako nedostatkem akceschopnosti Unie jako celku v zahraniční politice.
Název v anglickém jazyce
The energy policy cooperation between China and the European Union
Popis výsledku anglicky
This article deals with crucial political aspects of the cooperation between the EU and China in the field of energy, focusing not only on the institutionalized forms of cooperation, but also on the larger context of the Sino-European energy cooperation, including the issues of climate change, China’s internal political dynamics and the PRC’s investments in the EU. For China, the EU member states are not sources of energy resources themselves, but they possess important and valuable technologies and know-how; they also present business opportunities for Chinese energy enterprises. There is no automatic convergence of interests between these the two political entities; however, energy presents a potentially fruitful area of cooperation for both the EU and China, including in terms of fighting climate change and building a low-carbon economy, and this is even more so the case with the Trump administration in charge in the U.S.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
50601 - Political science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Mezinárodní vztahy
ISSN
0323-1844
e-ISSN
—
Svazek periodika
53
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
75-91
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85056722728