Prototyp nosníku senzoru s vysokou ohybovou tuhostí.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F64579336%3A_____%2F19%3AN0000002" target="_blank" >RIV/64579336:_____/19:N0000002 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prototyp nosníku senzoru s vysokou ohybovou tuhostí.
Popis výsledku v původním jazyce
Byla navržen a vyroben kompozitní nosník s vysokou ohybovou tuhostí. Nosník byl vyroben z prepregu s kyanoesterovou pryskyřicí a vysokomodulárními uhlíkovými vlákny, použita byla negativní forma a vytvrzování bylo realizováno v autoklávu. Takovýto nosník je použitelný pro vesmírné aplikace. Vlastnosti prototypu byly ověřeny provedením zkoušek tuhosti a měření vlastních frekvencí. Prototyp nosníku byl rovněž v termo-vakuové komoře vystaven působení teplotního cyklování ve vakuu. Uvedená měření ohybové tuhosti a měření vlastních frekvencí bylo provedeno před teplotním cyklování i po něm pro zjištění vlivu teplotního cyklování ve vakuu na prototyp nosníku. Nebyl zjištěn žádný vliv teplotního cyklování ve vakuu na prototyp nosníku.
Název v anglickém jazyce
Prototype of a sensor spar with high bending stiffness.
Popis výsledku anglicky
It has been designed and manufactured prototype of the composite beam with high bending stiffness and metallic flanges at the ends. Prototype is based on prepreg with Cyanate ester resin system with high modulus carbon fibers. Negativ mold has been used for curing in the autoclave. Such a beam is possible to use in space applications. Mechanical properties have been proved by performing of the stiffness measurement and evaluation of eigen frequencies. Prototype of the beam has been also exposed to thermal vacuum cycling in the vacuum chamber. Measurement of the bending stiffness and modal analysis has been performed before and after thermal vacuum cycling. It has been evaluated that thermal vacuum cycling under vacuum has no influence on the structural integrity of the prototype.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
20304 - Aerospace engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/FV10400" target="_blank" >FV10400: Vývoj procesů použitelných při vývoji a výrobě komponent pro kosmický průmysl</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
MP30-1-3000-000
Číselná identifikace
—
Technické parametry
prototyp nosníku byl vyroben z prepregu s kyanoesterovou pryskyřicí a vysokomodulárními uhlíkovými vlákny, použita byla negativní forma a vytvrzování bylo realizováno v autoklávu. Takovýto nosník je použitelný pro vesmírné aplikace. Vlastnosti prototypu byly ověřeny provedením zkoušek tuhosti a měření vlastních frekvencí. Prototyp nosníku byl rovněž v termo-vakuové komoře vystaven působení teplotního cyklování ve vakuu. Uvedená měření ohybové tuhosti a měření vlastních frekvencí bylo provedeno před teplotním cyklování i po něm pro zjištění vlivu teplotního cyklování ve vakuu na prototyp nosníku. Nebyl zjištěn žádný vliv teplotního cyklování ve vakuu na prototyp nosníku.
Ekonomické parametry
Tento specifický nosník nebyl určen pro konkrétní misi, proto jej není možné přímo komerčně využít. Tyto díly jsou unikátní pro každou misi a vyrábí se vždy jen minimální počet kusů, ale koncept se stále opakuje. Nicméně velmi důležité jsou i výsledky ve formě výsledků zkoušek materiálových vzorků i konstrukčních uzlů předcházející výrobě prototypu, které lze použít jako tkzv. „heritage“ což je nutná podmínka účasti v projektech ESA. Výsledky zkoušek i způsob jejich provedení pak lze uznat jako kvalifikaci procesů a materiálů (ověření technologie) pro použití ve vesmírných aplikacích, což je opět podmínka nutná pro účast. Přitom v rámci řešení komerčních projektů neumožňuje rozpočet takto rozsáhlý soubor činností realizovat na náklady zákazníka. Díky tomuto výsledku se mohou účastníci projektu zúčastnit zakázek na výrobu komponent pro vesmírný průmysl jako dodavatel velkých výrobců (integrátorů) případně se přímo zapojit do výzev ESA.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
64579336
Název vlastníka
LA composite s.r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—