Občané země nikoho. Uprchlíci a pohyblivé hranice středovýchodní Evropy 1938–1939
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F67985921%3A_____%2F23%3A00572593" target="_blank" >RIV/67985921:_____/23:00572593 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Občané země nikoho. Uprchlíci a pohyblivé hranice středovýchodní Evropy 1938–1939
Popis výsledku v původním jazyce
Na rozbahněných polích u cesty, na zrezlé vlečné lodi na Dunaji nebo v polorozpadlých továrních budovách živořily na konci třicátých let skupiny židovských uprchlíků vyhnaných ze svých domovů. Tito lidé uvázli v „zemi nikoho“, na území mezi státními hranicemi. Kniha se zabývá vznikem země nikoho ve středovýchodní Evropě v době od anšlusu Rakouska v březnu 1938 do začátku druhé světové války v září 1939. Transnacionálně přibližuje vyhánění lidí z Rakouska, Německa a Československa, politiku zavřených hranic a její důsledky. Zemi nikoho zkoumá zároveň s masovým zbavováním občanství v Polsku a Československu, jež se týkalo zejména židovských uprchlíků, kteří se chtěli vrátit do své vlastní země. Vyhánění z území těchto států a odebírání pasů spolu úzce souviselo a vyústilo v nucený pobyt v bezstátním prostoru. Kniha popisuje nejen hrůzné bloudění a beznadějné čekání vyhnanců v zemi nikoho, ale také analyzuje roli státu a humanitárních organizací v jejich zoufalé situaci. Z ojedinělých svědectví rekonstruuje prožívání a možnosti samostatného jednání uprchlíků, stejně jako významy, jež zemi nikoho připisovali současníci i pozdější badatelé. Zatímco pro vyhnance představoval nucený pobyt v prostoru mimo rámec státu děsivou zkušenost vyloučení ze společnosti, pro mnohé jiné zůstávala existence míst a lidí mimo rámec státu nepředstavitelná a nepochopitelná.
Název v anglickém jazyce
Citizens of no man’s land. Refugees and shifting borders in East-Central Europe, 1938–1939
Popis výsledku anglicky
During 1938 and onwards until the beginning of the Second World War, small and large groups of refugees lived within the borders of East-Central Europe-in fields or on unfinished roads, on a rusty barge, or in a half-decayed mill. Epitomizing the situation of Jewish refugees in East-Central Europe, no man’s land zones remain a hitherto unappreciated facet of the history of the Holocaust. This book presents a first comprehensive analysis of the history of no man’s lands in the late 1930s, and, in doing so, contributes to the development of a more general theoretical framework for the study of stateless spaces. It raises important questions about the relationship between forced migration, citizenship, and space, and tackles the methodological issues in capturing the voices and actions of people thrown outside of the community of citizens. The book thus offers both a perspective and tools to enrich and connect the fields of Holocaust and refugee studies. To this end, the methods of historical scholarship are complemented by interdisciplinary approaches that bring insights from critical geography and spatial studies, anthropology, and other disciplines in addition to research on refugees, migration, and the Holocaust.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA18-16793S" target="_blank" >GA18-16793S: Občané země nikoho. Židovští uprchlíci a eroze občanství ve středovýchodní Evropě, 1935-1939</a><br>
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7422-924-4
Počet stran knihy
294
Název nakladatele
NLN
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—