Knihovny kanonií v Roudnici a v Sadské. Dochované rukopisy a jejich obsah
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F67985955%3A_____%2F15%3A00451721" target="_blank" >RIV/67985955:_____/15:00451721 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Knihovny kanonií v Roudnici a v Sadské. Dochované rukopisy a jejich obsah
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zabývá zhodnocením rukopisů dochovaných z kanonií augustiniánských kanovníků v Roudnici nad Labem a v Sadské. Většina rukopisů je velkoformátových, jsou psány na pergamenu, převážně ze 14. století, značná část je iluminovaná. Obsah těchto rukopisů je velmi tradiční a naprostou většinu korpusu tvoří liturgické knihy, spisy církevních otců, scholastičtí autoři a díla kanonického práva. Překvapivě nejsou dochovány žádné rukopisy psané česky a jen u několika málo textů lze předpokládat vztah k hnutí devotio moderna. Dochované kodexy však nemusí představovat reprezentativní vzorek z původní knihovny. Je možné, že při útěku z Roudnice v roce 1421 se kanovníci rozhodli dát přednost rukopisům s větší materiální hodnotou. Spisy vznikající v 15. století byly pravděpodobně zapsány v papírových, méně nákladných rukopisech a z toho důvodu nemusely být zachráněny. Dochovaná část knihovny nicméně nesvědčí o předpokládané důležité roli Roudnice v transformaci zbožnosti.
Název v anglickém jazyce
The Libraries of the Canonries in Roudnice nad Sadská. Preserved Manuscripts and their Content
Popis výsledku anglicky
The study deals with the overview of the preserved manuscripts of the canonries of the Augustinian canons in Roudnice nad Labem and Sadská. The majority of the codices are large, written on parchment, illuminated, and originate from the 14th century. Their content is traditional, the majority of them is formed by the liturgical books, writings of the Church Fathers, scholastic authors and works of canon law. Surprisingly, there are no codices in Czech language and only very few texts pertain to the modern devotion. However, the extant codices are not necessarily a representative sample of what the library may have held. It is possible that when fleeing Roudnice in 1421, the canons decided to privilege the codices that were materially precious. Treatises of 15th century were more likely to be copied in less pricy paper volumes and might have been left behind. In any case, the preserved part of the library does not support the thesis about Roudnice's role in spiritual transformation.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Ubi est finis huius libri deus scit: Středověká knihovna augustiniánských kanovníků v Roudnici nad Labem
ISBN
978-80-88013-09-9
Počet stran výsledku
28
Strana od-do
61-88
Počet stran knihy
675
Název nakladatele
Scriptorium
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—