Concilium verum contra simulatum. Kvestie Jakoubka ze Stříbra o autoritě koncilů v ideovém a historickém kontextu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F67985955%3A_____%2F17%3A00488658" target="_blank" >RIV/67985955:_____/17:00488658 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Concilium verum contra simulatum. Kvestie Jakoubka ze Stříbra o autoritě koncilů v ideovém a historickém kontextu
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zabývá dosud nevydanou kvestií Jakoubka ze Stříbra, která se ptá, zda je každý křesťan povinen pod trestem klatby schválit každé rozhodnutí jakéhokoli koncilu. Text vedle Jakoubkova kázání Soliciti sitis z roku 1410 představuje hlavní zdroj jeho známých eklesiologických názorů. Autor analyzuje obsah kvestie a identifikuje její hlavní zdroje, jimiž bylo dílo Matěje z Janova, Jana Viklefa a tzv. Pseudo-Chrysostoma. Osvětluje také, že jedním z pilířů Jakoubkovy argumentace bylo využití církevní historiografie jako světové kroniky Flores temporum. V jediném známém rukopise za kvestií následují výpisky z Gratianova dekretu a také kratší text na téma koncilů. Autor se zamýšlí nad jejich vazbou k Jakoubkově pozici a jeho myšlení. Poté se zabývá možnými způsoby datace kvestie a jejím historickým kontextem. Dílo bylo dosud kladeno do roku 1415, autor však ukazuje, že stejně dobře mohlo vzniknout až roku 1417. Studie nakonec osvětluje recepci Jakoubkovy pozice Janem Rokycanou na basilejském koncilu roku 1433 v diskusi s Janem z Dubrovníku a upozorňuje, že Jakoubkovo myšlení bylo v této mimořádné situaci nadále normativem.
Název v anglickém jazyce
Concilium verum contra simulatum. Quaestio on the authority of the councils in an intellectual and historical context
Popis výsledku anglicky
The study deals with the unpublished quaestio by Jakoubek of Stříbro, that asks whether every Christian is obliged to approve every decision of any council under the pain of excommuncation. Alongside Jakoubek’s sermon Soliciti sitis of 1410 this quaestio remains a major component of his ecclesiology. The author carefully analyzes the elements of Jakoubek's position and identifies key sources behind hic concepts, namely the works of Matthew of Janov, John Wyclif and Pseudo-Chrysostomus. It also reveals that to support his arguments Jakoubek drew heavily on the works of ecclesiastical historiography such as the world chronicle Flores temporum. The quaestio is preserved in a single manuscript and its text is followed by extracts from Gratian's Decretum and a shorter commentary on the councils. The author discusses the possible relations between these two texts and Jakoubek's position and hic thought. He attempts to establish the date of the quaestio and determine its historical context. The work has usually been dated to 1415, but the author demonstrates that it might have been produces as late as 1417. Finally, he points to John Rokycana's reception of the quaestio at the Council of Basel in 1433 during his debate with John of Ragusa, and argues, that Jakoubek's ecclesiology was still normative in this extraordinary situation.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA16-17351S" target="_blank" >GA16-17351S: Polemika o kalich na basilejském koncilu 1432-1433</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Jan Hus: życie, myśl, dziedzictwo
ISBN
978-83-65880-09-3
Počet stran výsledku
37
Strana od-do
129-165
Počet stran knihy
337
Název nakladatele
Instytut Historii PAN
Místo vydání
Warszawa
Kód UT WoS kapitoly
—