Anachronismus nebo funkční nástroj? K aplikovatelnosti konceptu totalitarismu pro analýzu reálných politických režimů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F67985963%3A_____%2F19%3A00517938" target="_blank" >RIV/67985963:_____/19:00517938 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/25739018:_____/20:N0000020
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Anachronismus nebo funkční nástroj? K aplikovatelnosti konceptu totalitarismu pro analýzu reálných politických režimů
Popis výsledku v původním jazyce
Předkládaný příspěvek se zaměřuje na možnosti uplatnění konceptu totalitarismu při analýze reálně existujících politických režimů. Navrhuje postup zohledňující kombinaci tři analytických úrovní (ideologie daného režimu, jeho záměry a realita jeho fungování) a přítomnosti, ať již reálné nebo potenciální, určitých charakteristických rysů či znaků obecně považovaných za atributy totalitárních politických systémů, na jejímž základě je možné konkrétní režimy charakterizovat jako totalitární či nikoli, přičemž důraz klade na roviny záměrů a reality. V závěru se soustředí na případovou studii Československa v letech 1963–1967, na kterou aplikuje výše nastíněnou metodu a dospívá k závěru, že se – navzdory jeho slábnutí – jednalo stále ještě o totalitární režim.
Název v anglickém jazyce
An Anachronism or a Functional Tool? The applicability of the concept of totalitarianism to the analysis of real political regimes
Popis výsledku anglicky
The present paper focuses on the possibilities of applying the concept of totalitarianism in the analysis of real-life political regimes. It proposes a process that takes into account the combination of three analytical levels (the ideology of the regime, its intentions and the reality of its functioning) and the presence, whether real or potential, of certain characteristics or features generally considered to be attributes of totalitarian political systems, on the basis of which it is possible to characterize particular regimes as totalitarian or not, with the emphasis on the analytical levels of regime intentions and reality of its functioning. Finally, this paper focuses on the case study of Czechoslovakia in the years 1963–1967, to which it applies the method outlined above and concludes that, despite its fading, the regime was still a totalitarian one.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
The Journal of Culture
ISSN
2336-7849
e-ISSN
—
Svazek periodika
8
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
28-35
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—