Úpravy hrobových jam a dřevěné konstrukce v hrobech na pohřebištích Velké Moravy. (Sociální, duchovní a chronologický fenomén)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68081758%3A_____%2F17%3A00486409" target="_blank" >RIV/68081758:_____/17:00486409 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Úpravy hrobových jam a dřevěné konstrukce v hrobech na pohřebištích Velké Moravy. (Sociální, duchovní a chronologický fenomén)
Popis výsledku v původním jazyce
Práce zkoumá fenomén úprav hrobových jam a dřevěných konstrukcí ve velkomoravských hrobech pocházejících z pohřebišť ležících v okolí významných center jako Mikulčice a Pohansko, jakož i z pohřebišť v periferních oblastech (severní Morava). Cílem je popsat a rekonstruovat podobu dřevěných konstrukcí a předložit teoretický model sociálních a ekonomických vztahů jedinců pohřbených v jednotlivých typech hrobových konstrukcí, posoudit ekonomický či religiózní význam dřevěných konstrukcí, jakož i o výpovědní hodnotu tohoto fenoménu z hlediska chronologie. Kromě základní kategorizace a kvantifikace úprav hrobových jam a dřevěných konstrukcí ve vztahu k jiným atributům pohřebního ritu (v analytické rovině s použitím softwarů Dell Statistica a IBM SPSS, v geoinformační rovině s použitím softwaru ArcGIS) jsou v práci aplikovány nové výzkumné metody, které jsou zaměřeny na matematické testování teoretických modelů. Jde především o modelování pomocí strukturálních rovnic (software IBM SPSS AMOS). V procesu modelování jsou vzhledem k charakteru dat, se kterými je pracováno, využity neparametrický testy kvality modelů (bootstrapové simulace). Kromě cíle budovat stabilní teoretické modely, na jejichž základě je smysluplné tvořit narativní interpretaci, je významnou pohnutkou tohoto postupu diskuze o možnostech a omezeních v archeologii dosud velmi často, ale ne vždy korektně, používaných vícerozměrných redukcí analytického prostoru, jako jsou například faktorová analýza či analýza hlavních komponentů. V závěru práce je prezentován narativní model vlastních konstrukcí, funkce (v socioekonomických relacích), frekvence užívání, jakož i chronologie dřevěných konstrukcí ve velkomoravských hrobech.
Název v anglickém jazyce
Burial Pit Arrangements and Wooden Structures in Graves at Great Moravian Necropolises. (Social, Spiritual and Chronological Phenomenon)
Popis výsledku anglicky
The book explores the phenomenon of wooden structures in Great Moravian graves at burial sites located near important centres, such as Mikulčice and Pohansko, and in peripheral areas (North Moravia). The objective is to describe and reconstruct grave arrangements and to present a theoretical model of social and economic relationships of individuals buried in different types of graves, economic or religious significance of grave arrangements, and the value of this phenomenon in terms of chronology. In addition to the basic categorisation and quantification of the studied phenomenon in relation to other burial rite attributes (using Dell Statistica on the analytical level and IBM SPSS, using ArcGIS on the geoinformational level), the work applies new research methods focused on mathematical testing of theoretical models, in particular, modelling using structural equations (IBM SPSS AMOS). Given the nature of the processed data, the modelling process uses non-parametric tests of the quality of models (bootstrap simulations). The objective is to develop stable theoretical models, which can be used to create a meaningful narrative interpretation, and also to discuss the possibilities and limitations of multidimensional reductions of analytical space, such as factor analysis or principal component analysis, which are used in archaeology very frequently, but not always properly. The work is concluded with a narrative model of structure, function (in socio-economic relations), frequency of use and chronology of wooden structures in Great Moravian graves.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GP13-20936P" target="_blank" >GP13-20936P: Úpravy hrobových jam a dřevěné konstrukce v hrobech na pohřebištích Velké Moravy jako sociální, duchovní a chronologický fenomén.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7524-009-5
Počet stran knihy
336
Název nakladatele
Archeologický ústav AV ČR, Brno
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—