Nové poznatky k Chudému hrádku (k. ú. Dřevčice, okr. Česká Lípa)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68081758%3A_____%2F18%3A00500901" target="_blank" >RIV/68081758:_____/18:00500901 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nové poznatky k Chudému hrádku (k. ú. Dřevčice, okr. Česká Lípa)
Popis výsledku v původním jazyce
Rozsáhlý soubor nálezů z narušených svahovin pod hradním jádrem Chudého hrádku přinesl některé nové poznatky k historii a hmotné kultuře menšího panského sídla hradního typu. Především nejstarší zastoupená keramika, obvykle datovaná do konce 13. století a první poloviny 14. století, vyvolává v případě Chudého hrádku otázku, zda jeho počátky nemohou sahat do staršího období, než je doposud předpokládaná poslední čtvrtina 14. století. Pokud by tomu tak bylo, vypovídá keramika o určité pauze v osídlení někdy ve druhé třetině 14. století, neboť hlavní chronologické typy okrajů nádob korespondují se vstupem lokality do písemných pramenů rokem 1391. V opačném případě by to znamenalo podstatně komplikovanější chronologii českolipské keramiky s dlouhými překryvy jednotlivých typů okrajů, než se dosud předpokládalo. Zachycen je v rámci relativní chronologie nástup glazované keramiky ještě do doby opuštění hradu kolem 1575, s glazurami spíše estetického než funkčního významu, a výskyt časně novověkého neglazovaného zboží. Dalším rozsáhlým souborem jsou zvířecí kosti, v takovém objemu z hradů okresu Česká Lípa dosud nezpracované, které umožňují náhled do hradní kuchyně a přípravy masitých pokrmů se zásahy po bourání, porcování a pálení. Zajímavými jsou i některé solitéry, doplňující představu o životě hradního sídla – hrací kostěná kostka, část kamenné formy na odlévání kulek a snad hrotitých střel, a především zlomek kamenné nádoby ze serpentinitu dokládající pravděpodobný import ze saských dílen v Zöblitz.
Název v anglickém jazyce
New findings on the site of Chudý hrádek (cadastral area of Dřevčice, Česká Lípa District)
Popis výsledku anglicky
A large find assemblage from disturbed slope sediments beneath the core of Chudý hrádek Castle provided some new findings on the history and material culture of a smaller castle-type aristocratic residence. It is especially the earliest recovered pottery, usually dated to the late 13th or the first half of the 14th century, which raises a question whether the beginnings of Chudý hrádek Castle did not reach deeper into history than the currently supposed last quarter of the 14th century. If that was the case, then the pottery indicates a certain gap in occupation sometime in the second third of the 14th century, as the main chronological rim types correspond to the site's appearance in written sources in 1391. Within the local relative chronology, also the occurrence of glazed pottery was documented, prior to the abandonment of the castle in around 1575. The glazes had an aesthetic rather than functional importance. Early modern non-glazed wares were documented, too. Another abundant assemblage consists of animal bones. Such a large amount of this material from a castle in the Česká Lípa District has not been analyzed yet. These finds offer us a look into the castle kitchen and the preparation of meat dishes, including traces of carving up, dismembering and burning. There are also several interesting solitary finds – such as a bone dice, part of a stone mould for casting bullets and possibly also pointed projectiles, and most importantly, a fragment of a stone vessel made from serpentinite which might have been imported from workshops in Zöblitz, Saxony.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologie ve středních Čechách
ISSN
1214-3553
e-ISSN
—
Svazek periodika
22
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
679-686
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—