Nové nálezy z pozdní doby římské a časné doby stěhování národů na východním okraji středních Čech
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68081758%3A_____%2F19%3A00518461" target="_blank" >RIV/68081758:_____/19:00518461 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nové nálezy z pozdní doby římské a časné doby stěhování národů na východním okraji středních Čech
Popis výsledku v původním jazyce
Článek představuje jak izolované nálezy, tak drobné záchranné výzkumy, které poskytly materiál, který lze datovat do pozdního římského období, a nebo do období počátku stěhování národů, tj. interval od C3 do D1 ve střední Evropě. Když jde o absolutní chronologii, jedná se o 4. až 1. polovinu 5. století našeho letopočtu. Tak široký časový rozptyl je dán zejména skutečností, že datování keramických nálezů bylo poměrně komplikované - kvůli omezenému množství použité dekorace a několik změnám tvarů. Článek geograficky pokrývá oblast činnosti autora, tj. okres Kolín s malým překrytím do sousedního okresu Nymburk. Z lokality Pučery záchranný výzkum přinesl poměrně hojný archeologický materiál. Materiál je datován do C3 nebo možná D1. Za druhé je třeba zmínit objekt vykopaný na okraji obce Pašinka. V tomto objektu byla objevena větší část pohárku ve tvaru S datovaného do C2-C3. Ostatní objekty jsou pouze s izolovanými nálezy, které se špatně datují.
Název v anglickém jazyce
New Late Roman and Early Migration period finds on the eastern edge of central Bohemia
Popis výsledku anglicky
The article presents both isolated finds and small-scale rescue excavations, which yielded material datable to the Late Roman or possibly the Early Migration period, i.e. the interval from C3 to D1 in central Europe. When it comes to absolute chronology, this is the 4th to the first half of the 5th century AD. Such a broad chronological framework is given especially due to the fact that the dating of ceramic finds was rather complicated – due to a limited amount of decoration used and few changes in shapes. The article geographically covers the area of the author's work activity, i.e. the Kolín District with a minor overlap into the ajacent Nymburk District. When it comes to small-scale rescue excavations, especially two sunken-floor features from the village of Pučery shouldnbe mentioned, as they yielded a relatively abundant archaeological record. The material dates from C3, or possibly D1. Secondly, there should be mentioned a feature excavated on the edge of the village of Pašinka. It yielded the larger part of an S-shaped cup dated to C2–C3. The other objects are just isolated finds, however, their interpretative potential is worth mentioning. Especially a complete neck ring with a hammered-out front part, which was rediscovered among the objects kept at the Museum of Kolín, is remarkable. It originates from the village of Sány, but no other find circumstances are known. However, the object's completeness and state of preservation suggest that it comes from a grave. According to an analogy from an inhumation grave at Prague-Radotín, it would date back to the turn of the 4th and 5th century, i.e to the very beginning of the Migration period. The discovery of a fragment of a late Roman fibula, probably a Roman provincial equal-arm fibula at the site of Běšínov near Kouřim indicates a certain connection to the finds of late Roman date which were made directly at the hillfort of Kouřim. An isolated find of a one-piece fibula with a firm catch plate on the route of the Kolín bypass road, which a metal detectorist handed over to the Regional Museum of Kolín, seems to confirm the results of a rescue excavation carried out in the eastern part of the bypass road where settlement features dating from the Roman period were discovered.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologie ve středních Čechách
ISSN
1214-3553
e-ISSN
—
Svazek periodika
23
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
521-541
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—