Ruská poezie druhé poloviny 20. století. Úvahy o teorii, literární historii a filozofii
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378017%3A_____%2F09%3A00333465" target="_blank" >RIV/68378017:_____/09:00333465 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ruská poezie druhé poloviny 20. století. Úvahy o teorii, literární historii a filozofii
Popis výsledku v původním jazyce
Monografie zpracovává významné jevy ve vývoji ruské poválečné poezie a představuje možnosti analýzy poetických děl. První kapitola přináší základní teoretický a historický kontext ruské poezie a jejího studia, druhá kapitola zpracovává etický model lyrického subjektu, reagujícího na období tzv. tání po roce 1956, i spojnice mezi avantgardou a socrealismem a paralely mezi religiózním a socrealistickým kodexem. Třetí kapitola ukazuje vývoj pluralismu v ruské poezii od tzv. estrádní poezie přes neoavantgardu až po postmodernismus. Jeho jednotlivé fáze a projevy jsou demonstrovány mj. i na srovnání poezie A. Vozněsenského a G. Sapgira. Čtvrtá kapitola je zaměřena na analýzu tvorby jediného autora A. Kušnera a na jeho vztah k akméismu i filozofii času. Spojnice mezi kapitolami tvoří reflexe myšlenkových a filozofických systémů u analyzovaných autorů. Kniha je doplněna ruským a německým resumé a obsahuje jmenný rejstřík.
Název v anglickém jazyce
Russian poetry in the latter half of the 20th century. Reflection on the Theory, History and Philosophy
Popis výsledku anglicky
The monograph deals with significant developments in post-war Russian poetry and presents the various ways in which poetical works. The first chapter presents the basic theoretical and historical context behind Russian poetry and its study, while the second chapter deals with the ethical model of the lyrical subject, responding to the post-1956 "thaw", the connections between the avant-garde and socialist realism and the parallels between religious and socialist realist codices. The third chapter presents the development of pluralism in Russian poetry from "vaudeville" poetry to the neo-avant-garde and postmodernism (A. Voznyesensky and G. Sapgir). The fourth chapter focuses on an analysis of the work of A. Kushner. These chapters are linked up in an analysis of the intellectual and philosophical systems of the authors under review. The book is supplemented by Russian and German abstracts and includes an index of names.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AJ - Písemnictví, mas–media, audiovize
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-86420-32-5
Počet stran knihy
311
Název nakladatele
Slovanský ústav AV ČR
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—