Ke konkurenci životnosti a personičnosti v lašských nářečích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378017%3A_____%2F12%3A00387995" target="_blank" >RIV/68378017:_____/12:00387995 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ke konkurenci životnosti a personičnosti v lašských nářečích
Popis výsledku v původním jazyce
Hlavním cílem tohoto příspěvku je prozkoumat stav kategorie personičnosti v lašských nářečích (českých nářečích slezských) ve srovnání se sousedními spisovnými jazyky a polskými, českými a slovenskými dialekty. V této oblasti se střetávají dvě tendence ?rozlišování životných a neživotných maskulin v češtině a opozice personických a nepersonických jmen v plurálu v polštině a ve slovenštině. V lašských dialektech se vyskytují životné i neživotné formy živočišných jmen, utváření personičnosti jako samostatné kategorie zde tedy nebylo dokončeno. Princip personičnosti se nejdůsledněji objevuje v západní podskupině lašských dialektů. Tendence k vytvoření kategorie personičnosti v lašských nářečích je jedním z nejvýraznějších morfologických projevů mnohasetletého jazykového kontaktu na česko-polském jazykovém pomezí a významným dokladem přechodového charakteru těchto dialektů.
Název v anglickém jazyce
Animateness vs. Personality in Lachian Dialects
Popis výsledku anglicky
The main aim of this paper is to examine the state of the category of personality in Lachian (Czech-Silesian) dialects in comparison with neighboring Polish, Czech and Slovak languages and dialects. Two tendencies intersect in this area? differing animate and inanimate masculine nouns in Czech and the opposition of personal and non-personal nouns in the plural in Polish and Slovak. Both animate and inanimate forms of animal names occur in Lachian dialects. Therefore the formation of personality as a separate morphological category is not finished. The principle of personality in western subgroup of Lachian dialects appears most regularly. The tendency to create the category of personality in Lachian dialects is one of the most significant morphologicalmanifestations of language contact on the Czech-Polish language border and reflects a highly transitional character of Lachian dialects between Czech and Polish languages.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Prolínání slovanských prostředí
ISBN
978-80-7465-024-6
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
293-303
Počet stran knihy
317
Název nakladatele
Pavel Mervart
Místo vydání
Červený Kostelec
Kód UT WoS kapitoly
—