Mayské kříže, hory a jeskyně ve světle ontologického relativismu a fenomenologické antropologie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378076%3A_____%2F15%3A00458100" target="_blank" >RIV/68378076:_____/15:00458100 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://ceskylid.avcr.cz/article/102/4/452/" target="_blank" >http://ceskylid.avcr.cz/article/102/4/452/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mayské kříže, hory a jeskyně ve světle ontologického relativismu a fenomenologické antropologie
Popis výsledku v původním jazyce
Tzv. ontologický obrat, vycházející do velké míry z Viveiros de Castrova pojetí amazonského perspektivismu, doznal v současné antropologii značného ohlasu. Proponenti ontologického relativismu byli nicméně podrobeni i kritice, co se týče nejasnosti, solipsismu či metaontologie. V teoretické části této studie prezentuji vybraná témata tohoto přístupu, jeho přínosy, ale i obtíže, které se pokouším překonat pomocí současné fenomenologické antropologie. Základní otázku – v čem jsou zkoumaná jinakost a její uchopení založeny – se pokouším zodpovědět pomocí pojmů každodenní zkušenosti a žitého světa. V empirické části této studie předloženou teorii ilustruji prostřednictvím etnografie mayského pojetí křížů, hor a jeskyní, které jsou pokládány za živé a jednající bytosti. Mayskou kosmologii tak situuji do žité zkušenosti přírodního stejně jako společenského světa, do neustálého lidského kontaktu s životním prostředím a s bytostmi, které jej obývají. Zvláštní pozornost je věnována fenomenálním a existenciálním aspektům hor a jejich významu, jenž je založen nejen v jejich reprezentacích, ale i v horách jako takových.
Název v anglickém jazyce
Maya crosses, mountains and caves in the light of ontological relativism and phenomenological anthropology
Popis výsledku anglicky
The so-called ontological turn, drawing largely on Viveiros de Castro’s notion of Amazonian perspectivism, has attracted considerable attention in contemporary anthropology. The proponents of ontological relativism were indeed submitted to strong criticism focusing, among other things, on the questions of obscurity, solipsism or meta-ontology. In the theoretical section of the study, I present selected themes of this approach, its merits, but also its difficulties that I try to overcome by means of present-day phenomenological anthropology. The key question – in which are the examined otherness and its apprehending grounded? – I attempt to answer through the concepts of the everyday experience and the lifeworld. In the empirical section of the study, I illustrate the theory with the ethnography of Maya perception of crosses, mountains and caves, which are considered to be living and acting beings. Then, I situate Maya cosmology into lived experience of both natural and social world, into an ongoing human engagement with the land and with the beings that dwell therein. Special attention is devoted to the phenomenal and existential aspects of the mountains and their importance, which is based not only on their representations, but also on the mountains as such.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
50404 - Anthropology, ethnology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů