Lidová kultura předměstských obcí. Zpěv, hudba a tanec předměstských obcí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378076%3A_____%2F17%3A00483262" target="_blank" >RIV/68378076:_____/17:00483262 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Lidová kultura předměstských obcí. Zpěv, hudba a tanec předměstských obcí
Popis výsledku v původním jazyce
Počet písňových zápisů z období posledních sto dvaceti let prozrazuje velké bohaté lidových písní v moravské metropoli. Přední místo až do současné doby zaujímají písně k hodům. V minulosti to byly také vojenské a rekrutské písně, které do města přišly s početnými skpinami rekrutů a vojáků. Zajímavostí jsou písně tzv. plotny, sociálně nejnižší vrstvy brněnské populace, trampské písně a velká skupina písní z oblasti tzv. nonartificiální tvorby (lidovka, film, kabaret atd.). Mnohé písně žijí i dnes, z tanců pouze tzv. kola, a to jen o hodech. Ostatní lidové tance ožívají pouze v činnosti folklorních souborů, podobně jako tradiční instrumentální sestavy s cimbálem, které už na přelomu 19. a 20. století nahradily starší nástrojový doprovod, např. dudáckou muziku, doloženou dříve i na území dnešního Brna. Ve 20. století se v hudebním životě Brna prosadil vliv Slovácka, zejména s přílivem vysokoškolských studentů, s aktivitami slováckého krúžku a vlivem činnosti profesionálního rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN.)
Název v anglickém jazyce
Folk culture of suburban communities. Singing, music and dance of suburban communities
Popis výsledku anglicky
The number of song records from the last one hundred and twenty years is revealed by the great rich folk songs in the Moravian metropolis. Leading to the present, they take the songs for the feast. In the past, they were also military and recruiting songs that came to the city with numerous skittles of recruits and soldiers. Interestingly, songs are so-called „plates“ , the lowest-level layers the Brno population, the tramp songs and a large group of songs from the so-called non-artistic production (lido, film, cabaret, etc.). Many songs live today, from the dances only the so-called wheels, and just about hand. Other folk dances come to life only in folklore ensembles, similar to traditional instrumental sets with a cimbalom that were replaced at the turn of the 19th and 20th centuries an older instrumental accompaniment, such as bagpipe music, previously documented in today's territory Brno. In the 20th century, in the musical life of Brno, the influence of the Slovácko, especially with the tide, prevailed university students, the activities of the slogan and the influence of professional activity Radio Orchestra of Folk Instruments (BROLN.)
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50404 - Anthropology, ethnology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Dějiny Brna 6. Předměstské obce
ISBN
978-80-86736-54-9
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
272-283
Počet stran knihy
1245
Název nakladatele
Statutární město Brno. Archiv města Brna
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—