„Malá slova“ a jejich podíl na stylu mluvených projevů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378092%3A_____%2F17%3A00488163" target="_blank" >RIV/68378092:_____/17:00488163 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
„Malá slova“ a jejich podíl na stylu mluvených projevů
Popis výsledku v původním jazyce
Oproti psanému jazyku mluvené výpovědi vykazují daleko větší výskyt deiktik, neurčitých a pseudoukazovacích zájmen, kontaktových částic (výrazů fatických), specifických konektorů, citoslovcí, vycpávek a hezitačních zvuků. Korpusová data umožňují pokusit se o novou typologii takových výrazů (široce chápané kategorie „diskurzních markerů“) nezávisle na tradiční kategorizaci slovních druhů. Výzkum syntaxe mluvené češtiny musí brát v úvahu skupiny lexikálních prostředků, které jsou příznačné pro mluvený projev, tj. oblast, kde se slovní zásoba a syntax prostupují. Slova typu českého jako, teda, jakože, jakoby se zdají být sémanticky vágní a vyprázdněná, ale mají speciální účinek na soudržnost, kohezi mluveného projevu. Syntax mluveného projevu musí být navíc zkoumána s ohledem na její dialogickou a procesuální povahu, na vztahy mezi výpověďmi a dialogickými replikami, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost „malým slovům“, která se objevují hlavně na začátku a konci replik. Jejich podíl na mechanismu střídání mluvčích (spolu s dalšíni funkcemi) dokazuje, že „malá slova“ často nejsou pouze redundantními výrazy a že se podílejí na stylu mluveného projevu.
Název v anglickém jazyce
„Small words“ and their contribution to the style of spoken discourse
Popis výsledku anglicky
In contrast to written language, spoken utterances evince a much higher incidence of deictics, indefinite and pseudo-demonstrative pronouns, contact particles (phatic expressions), specific conjunctions and other connectives, interjections, fillers and hesitation sounds. Corpus-based data should make it possible to attempt a new typology of such expressions (of a broad category of “discourse markers”), independent of a traditional categorization of the parts of speech. The research of spoken Czech syntax must take into account these groups of lexical means that are innate to spoken discourse, i.e. this important area where lexis and syntax meet. Such words as Czech jako, teda, jakože, jakoby seem to be semantically vague or empty but they have a special effect on connectedness, cohesion of spoken discourse. Moreover, the syntax of spoken discourse has to be investigated in terms of its dialogic and processual nature, inevitably respecting the relationships between utterances and dialogue turns, that is why special attention must be given to “small words” employed at the beginning or end of various types of turns. Their participation in the turn-taking mechanismus, as well as other functions, proves that the “small words” in most cases cannot be regarded as redundant expressions, and that they contribute to the style of spoken discourse.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA15-01116S" target="_blank" >GA15-01116S: Syntax mluvené češtiny</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Stylistyka
ISSN
1230-2287
e-ISSN
—
Svazek periodika
26
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
PL - Polská republika
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
155-171
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—