Verifikace kvantitativní předpovědi srážek
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378289%3A_____%2F10%3A00349982" target="_blank" >RIV/68378289:_____/10:00349982 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Verifikace kvantitativní předpovědi srážek
Popis výsledku v původním jazyce
Článek obsahuje shrnutí současných technik pro verifikaci krátkodobé předpovědi srážek. Na teoretickém příkladu ukazujeme vlastnosti a srovnání klasických a moderních prostorových technik. Pro praktické srovnání vybraných technik byly zvoleny situace spojené s lokálními povodněmi v ČR. Tyto příklady byly verifikovány tradičními verifikačními postupy, které vycházejí z kontingenční tabulky, a metoda Fraction Skill Score, která reprezentuje prostorové verifikační techniky. Pro předpověď polí srážek byl použit NWP model COSMO s horizontálním rozlišením 2.8 km. Srovnání verifikačních metod prokazuje vhodné použití moderních prostorových technik, při kterém odpadá problém tzv. dvojité chyby a verifikace se blíží k subjektivní verifikaci okem.
Název v anglickém jazyce
THE VERIFICATION OF QUANTITATIVE PRECIPITATION FORECAST (QPF)
Popis výsledku anglicky
Traditional and spatial verification techniques are presented and compared. The comparison uses several examples of QPF verification which refer to local flash flood cases at the Czech territory. Various rainfall threshold values and elementary area sizes were defined in order to compare the verification based on a contingency table with Fraction Skill Score verification. The FSS score was selected as the representative of spatial verification techniques. To compare the two verification approaches we use a conceptual example of a forecast and measurement as well as the results related to 5 convective precipitation events. The NWP model COSMO with horizontal resolution of 2.8 km was applied to obtain the prognostic precipitation fields. The comparison of the two verification approaches proves the advantage of spatial techniques which are able to remove the double penalty and which come close to the user related subjective forecast evaluation (?by eye).
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DG - Vědy o atmosféře, meteorologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)<br>Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Meteorologické zprávy
ISSN
0026-1173
e-ISSN
—
Svazek periodika
63
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—